Élesen bírálta a kormány augusztus 20-ai terveit a DK egészségügyi szakértője a delta variáns miatt
„Én úgy gondolom, hogy egy kormányzati határozatot, ami felfüggeszti a járványügyi intézkedéseket, előbb a vírussal is meg kell beszélni, mert az jön, és mint a buldózer, fogja végezni a dolgát” – fogalmazott Komáromi Zoltán.
Tavaly elmaradt a tűzijáték, honvédség légi parádé és zászlófelvonás sem volt augusztus 20-án a koronavírus-járvány miatt. Idén azonban a valaha volt legnagyobb ünnepségsorozatra készül a kormány: a rendezvények három napon keresztül tartanak majd tizenhét helyszínen, a látogatókat pedig több száz programmal és Európa tűzijátékával várják.
Az ünnepségsorozat idejére a kormány ráadásul a járványügyi korlátozásokat is felfüggeszti – sem létszámkorlátozás nem lesz érvényben, sem védettségi igazolványra nem lesz szükség. Az atv.hu összefoglalója szerint Falus Ferenc egykori tisztifőorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy a környező országokban hetente kétszereződik meg a fertőzöttek száma, így az FFP2-es maszkok viselését és a közösségi távolságtartás szabályainak betartását javasolja a rendezvény idején is. Rusvai Miklós szerint azonban az ünnepségsorozatnál sokkal nagyobb járványügyi kockázatot jelent a szeptemberi iskolakezdés, illetve a nyaralásból hazatérők.
Komáromi Zoltán háziorvos, a DK egészségügyi kabinetvezetője az ATV Start vendégeként megosztotta álláspontját az augusztus 20-ai rendezvénysorozattal kapcsolatban, amivől kiderül, ő inkább a korábbi tisztifőorvos véleményével és javaslataival ért egyet.
„Mindennap érkeznek a hírek, hogy elindult hódító útjára a negyedik hullám, és ez a delta variáns még sok meglepetést tartogat a számunkra. Én úgy gondolom, hogy egy kormányzati határozatot, ami felfüggeszti a járványügyi intézkedéseket, előbb a vírussal is meg kell beszélni, mert az jön, és mint a buldózer, fogja végezni a dolgát” – jelentette ki a szakértő. A háziorvos úgy véli, hogy csak a szerencsén múlott, hogy nem robbant be tavasszal a vírus.
Komáromi szerint a harmadik oltás lehetővé tétele még nem jelenti azt, hogy a kormány és az egészségügyért felelős döntéshozók komolyan veszik a járványt. Úgy véli, a harmadik dózis védőoltások körüli kommunikáció, valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiküldött táblázat nem tudományos és tapasztalati alapú, és “életveszélyes szituációkba kergeti a háziorvosokat, ugyanis felkelti a lakosság igényét a harmadik oltásra, de nem ad megfelelő információkat az orvosok számára.”
A Demokratikus Koalíció politikusa hangsúlyozta azt is, hogy a nyári hónapokban a harmadik dózis védőoltások beadásának megkezdése különösen nagy terhet ró a háziorvosokra, hiszen júliusban, augusztusban a háziorvosok fele szabadságon van, a másik fele pedig két praxist visz, ami aztán megcserélődik.
“Tehát félig ismeretlen betegeket és akut eseteket látnak el, amire rázúdítják azt a napi 800 telefonhívást, amiben a harmadik oltásokról érdeklődnek a páciensek – erről a nehezített helyzetről pedig szó sem esik” – fogalmazott Komáromi. Hozzátette, hogy tavaly óta ráadásul húsz százalékkal növekedett azon honfitársaink száma, akik körzetében nincs betöltve a háziorvosi pozíció.