Sokan kiakadtak a médiára, amiért felelőtlenül számolnak be a koronavírusról
Össztűz alá kerültek a legnagyobb amerikai médiumok, köztük az NBC News, a New York Times és a Washington Post is, amiért „borzasztóan felelőtlen” módon számoltak be azon esetekről, amikor egy oltott személy elkapja a fertőzést.
Az NBC például a pénteki nap folyamán tett közzé egy olyan cikket, melynek címében meglehetősen riogató hangnemet vettek fel: „Az Áttörő koronavírus-fertőzések növekvőben vannak a beoltottak körében”.
Az amerikai hírtelevízió online felületén közzétett cikk alcíméből azonban már rögtön kiderült a cím félrevezetése. Az alcímben ugyanis jelezték, hogy 38 államban mindössze 125 682 fertőzöttet találtak a beoltottak körében, ami a 164.2 millió beoltott mindössze 0.08 százalékát teszi ki.
Mint a történetet megíró Mediaite is jelezte, az NBC News cikkének címe azért is nagyon káros, mert mindössze az amerikaiak fele vette fel a koronavírus elleni vakcinát, a szövetségi és állami kormányok pedig nagyon szenvednek azzal, hogy további embereket rábírjanak a vakcinára.
A Washington Post hasonlóan félrevezető, ám nem annyira szenzációhajhász címet tett közzé, hasonló esetekről, Ebben úgy fogalmaznak, hogy a CDC által közzétett tanulmány szerint a Massachusettsben regisztrált új fertőzöttek háromnegyede be volt oltva.
Ezek a címek ráadásul azért is vállalhatatlanok morálisan, mert ezekben egyáltalán nincs semmi meglepetés, mégis úgy tálalják őket – legfőképp a kattintásokért -, mintha a világ egy új csodáját fedezték volna fel.
Az egészségügyi szakemberek ugyanis a vakcinák felfedezése óta azt mondják, hogy egyik oltóanyag sem tökéletes. A Pfizer esetében például 94 százalékos tökéletességet jósoltak a gyártók, a Janssen egydózisú oltóanyag esetében 66 százalékot és így tovább.
A koronavírus-vakcinák legfőbb ígérete ugyanis az volt, hogy a kórházba kerülés és a halálos kimenetelű fertőzés valószínűségét csökkentik minimálisra, ami teljes mértékben be is igazolódik a számok alapján.
Az NBC és a Washington Post címe és cikkei éppen ezért annak ellenére szenzációhajhászok, hogy minden szakember számított arra, hogy lesznek olyanok, akik a vakcina ellenére megfertőződnek – várhatóan azonban egyikük sem fog meghalni, se kórházba kerülni.
A másik, nagyobb port kavart cím pedig a New York Timeshoz köthető, az amerikai napilap ugyanis egy olyan cikket közölt, melyben egy CDC tanulmányra támaszkodva kijelentették, hogy a delta variáns legalább olyan könnyen terjed a beoltottak, mint az oltatlanok körében.
Mivel a delta variáns egy erős fertőzőképességű mutáció, amelynek van egy enyhe vakcina-rezitenciája – a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján -, ezért ez sem újdonság, csak van egy nagyon komoly különbség: az oltatlanok körében összehasonlíthatatlanul magasabb lesz a halálozás, mint az oltottak körében.
Ez a kattintásokért való szenzációhajhászás pedig elképzelhetetlenül felelőtlen, ugyanis aki egyébként is bizonytalan a vakcinákat illetően, az egy ilyen cikket látva nagy valószínűséggel nem fogja beoltatni magát.
Az oltás pedig jelen helyzetben kiemelten fontos lenne, ugyanis a delta variáns valóban fenyegetést jelent az oltatlanokra – elég csak végignézni, mit művelt Indiában. A nyájimmunitáshoz legalább 70-80 százalékos átoltottság kellene, pont, hogy ilyenkor bíztatni kellene a bizonytalanok.
Ez a felelőtlen hozzáállás a legnagyobb lapok részéről azonban rendkívül felelőtlen és akár emberéletekbe is kerülhet hosszabb távon. Ráadásul a tömeghisztéria keltése sem volt ajánlatos, hogy újabb lezárást követeljenek az emberek, mert abba már tényleg belerokkanna a világgazdaság.