Thaiföld betiltja a koronavírussal kapcsolatos dezinformációk terjesztését
Thaiföld pénteken megtiltotta a biztonságot érintő „hamis üzenetek” terjesztését, melyet azzal magyarázott, hogy ezzel csak a koronavírus-járvány kezelésével kapcsolatos kritikákat próbálja visszaszorítani.
Prayuth Chan-ocha miniszterelnök a héten azt mondta, hogy az álhírek terjedése komoly problémává vált, ami zavart okoz a társadalomban, és aláássa a kormány járványkezelésben való képességét.
Egy pénteken életbe lépett sürgősségi rendelet tiltja a hamis hírek és dezinformációk terjesztését, amelyek pánikot, félreértést vagy zavart okoznak, és „az állam biztonságát, mások jogaival való visszaélést kockáztatják, valamint a rendet vagy az erkölcsöt sértik”.
A rendelet felhatalmazza az állami szabályozó hatóságot, a Nemzeti Műsorszolgáltatási és Távközlési Bizottságot (NBTC), hogy utasítsa a szolgáltatókat, hogy blokkolják az egyes IP-címek internet-hozzáférését, ha úgy ítéli meg, hogy azok hamis híreket terjesztenek, valamint tájékoztassa a rendőrséget, hogy jogi lépéseket is tegyen.
A rendelet azután született, hogy a kormányt komoly bírálatok érték a világjárvány kezelése miatt. A tavalyi év nagy részében Thaiföldnek sikerült ugyan kordában tartania a vírust, ám a közelmúltban a delta variáns által okozott fertőzéshullám az eddigi legbrutálisabb méreteket öltötte.
A kormánynak már most is széleskörű hatásköre van a koronavírus elleni intézkedések és az internet ellenőrzésére vonatkozó szabályok végrehajtására. A hatóságok jogi lépéseket tettek néhány olyan személy ellen, köztük néhány híresség és a közösségi média influencer ellen, akik kritizálták a járvány elleni védekezést.
A Reuters értesülései szerint hat médiaszövetség közös nyilatkozatban közölte, hogy a kormány jogi lépései „a média és a nyilvánosság által élvezett szólásszabadság elnyomásának szándékát” mutatják.