Fontos adatokat gyűjtött be az InSight lander a Marsról
Miközben a Perseverance rover az Ingenuity drónhelikopterrel együtt végigpásztázta a Jezero-kráter környékét, addig az InSight az elmúlt két évben a marsrengéseket mérte meg a fedélzetére szerelt szeizmométerrel.
Az InSight összesen 733 talajrengést detektált a vörös bolygó felszíne alatt az elmúlt két évben, ezek közül 35 a Richter-skála szerinti 3-as és 4-es erősségű mozgásnak minősült.
Az ETH Zürich tudósai összegyűjtötték ezeket a fontos adatokat, majd felállítottak egy modellt, amely alapján jelentősen módosítottak az eddigi, Marssal kapcsolatos geológiai alapismereteken, így sikerült meghatározni az égitest kérgének és magjának felépítését.
Rájöttek, hogy az InSight alatt közvetlenül a Mars köpenye 20 kilométeres mélységig nyúlhat, ezután egy második réteg következik 39 kilométernél, majd egy harmadik, ami 72 kilométerig érhet.
Ezután már a kéreg húzódhat, ami azt jelenti, hogy sokkal vékonyabb a köpeny, mint azt korábban feltételezték a radioaktív elemek elemzése során, amelyek a bolygó ezen térségében jelen vannak a talajban.
A 600 kilométer vastagságú kéreg alatt egy újabb átmeneti részt tartalmazhat a Mars, ezután pedig már a mag kezdődhet, ami körülbelül 1 830 kilométeres átmérővel rendelkezhet, így 200 kilométerrel nagyobb, mint azt korábban mérték.
Mivel sokkal nagyobb kiterjedésű, ezért kevésbé sűrű, így összetételét tekintve főként kisebb atomtömegű elemekből állhat, úgymint kénből, oxigénből, szénből vagy éppen hidrogénből.