Szócsata alakult ki Kína és a WHO között: „ez nem a politikáról szól”
Felháborítónak tartja Peking, hogy egyáltalán bárkinek megfordult a fejében az, hogy még egy vizsgálatot le kell folytatni a koronavírus eredetével kapcsolatban.
Mivel az elmúlt hetek során egyre nagyobb teret nyert magának az a teória, hogy a SARS-CoV-2 egy laboratóriumi baleset eredményeképpen szabadulhatott a világra, Kína teljes mértékben védekező üzemmódba kapcsolt.
A WHO ugyanis javasolta, hogy az elsőhöz hasonlóan egy második vizsgálat is kell Kínában a járvány kitörésének vizsgálatára vonatkozóan, Peking azonban ezt visszautasította és kijelentette, hogy nem hajlandó benne részt venni.
Kína a beszédes reakcióját azzal indokolja egyébként, hogy a laborszökevény-elmélet teljes mértékben tudományellenes és nem is szabad ilyenekkel foglalkozni. Ennek ellenére azonban a WHO – főként nyugati nyomásra – ki akarja vizsgálni ezt a lehetőséget is.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azonban a pénteki, Genfben tartott sajtótájékoztatóján arra kérte az országokat, hogy mindenki működjön közre a nemzetközi szervezettel, hogy végre sikerüljön lerántani a leplet a járvány eredetéről.
Tarik Jasarevic, a WHO szóvivője elmondta, hogy arra kéri az országokat, ne gondolják azt, hogy a járvány eredetének vizsgálata bármilyen politikai színezettel rendelkezik, az együttműködésre van igazán szükség:
A Kínai Egészségügyi Bizottság vezetője korábban kijelentette, hogy nagyon meglepte az országot, hogy az Egészségügyi Világszervezet leendő kutatásának egyik célja, hogy felkutassa a laborszökevény-elmélet megalapozottságát.
Ezt Dr. Tedrosz Adhanom Ghebreyeszusz WHO-főtitkár nyilatkozata előzte meg, ugyanis a Kínával eddig jó kapcsolatot ápoló szervezet vezetője kijelentette, hogy Kína még mindig nem szolgáltatott megfelelően adatokat a járvány első napjaiból.