Olaszországi minták alapján elképzelhető, hogy már az első kínai esetek előtt is terjedt a koronavírus Európában
Vérminták újbóli vizsgálata alapján a koronavírus már 2019 októberében keringhetett Olaszországban, két hónappal azelőtt, hogy Kína először figyelmeztette volna a világot a SARS-CoV-2-re – állítják a kutatók.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) további vizsgálatot kért egy milánói rákcentrum kutatóitól, miután tavaly novemberben azt állították, hogy a rákos betegek mintái alapján a koronavírus már hónapokkal azelőtt terjedhetett Észak-Olaszországban, hogy az első eseteket 2019 novemberében jelentették volna Kínában.
“Az újratesztelés eredményei arra engednek következtetni, hogy amit korábban tünetmentes fertőzésnek tekintettünk, az a vírus olaszországi korai terjedésére utaló jel lehetett” – mondta el Giovanni Apolone, az egyik kutató a Financial Times-nak.
“Ha ez beigazolódik, magyarázattal szolgálhat az Olaszországban megfigyelt 2020-as esetrobbanásra. A SARS-CoV-2, vagy egy korábbi verziója némán, észrevétlenül keringett a felszín alatt” – tette hozzá Apolona.
A Telegraph beszámolója szerint a tavaly novemberben megjelent tanulmányban a kutatók azt állították, hogy 959 olyan személy vérmintáit vizsgálták át újra, akiknél tüdőrák miatt szűrést végeztek, és 111 embernél antitesteket fedeztek fel. A legkorábbi ilyen mintát 2019 novemberében gyűjtötték be.
A WHO kérésére a mintákat elküldték újabb vizsgálatokra egy sienai laboratóriumba, illetve a holland Erasmus Egyetemre.
Az olasz kutatók által közzétett új tanulmány szerint mind a VisMederi laboratórium, mind az Erasmus Egyetem megerősítette a SARS-CoV-2-antitestek jelenlétét a mintákban. Az Erasmus azonban hozzátette, hogy egyik minta sem tartalmazott mindhárom antitesttípusból annyit, hogy minden kétséget kizáróan bizonyítottá váljon a fertőzés ténye.
Maria Koopmans, az Erasmus Egyetem virológia professzora elmondta, hogy “érdekesnek” találja az eredményeket, és úgy gondolja, nem lehetetlen, hogy a mintákat adó betegek valóban koronavírussal fertőződtek volna meg, de szeretne újabb bizonyítékokat látni.
Nem ez az első eset, hogy bizonyítékokat találtak arra, hogy a koronavírus már hónapokkal az első vuhani megbetegedés előtt keringett a világban. Egyes vérminták szerint a kórokozó már 2019 decemberében jelen volt az Egyesült Államokban, egy francia tanulmány szerint pedig 2019 novemberében vett mintákból is kimutathatóak az antitestek.
Az első Covid-19-esetekről 2019 novemberében tettek jelentést Kínában, de a WHO-t csak december 31-én tájékoztatták az új koronavírusról.
A járvány eredetével kapcsolatos vizsgálatok kulcsfontosságú eleme az a kérdés, hogy a kórokozó mikor és hol bukkant fel először, és milyen hamar riasztották először a kínai hatóságokat ezzel kapcsolatban.
Paul Hunter, a Kelet-Angliai Egyetem orvosprofesszora – aki nem vett részt a kutatásban – elmondta, hogy ezek az eredmények azonban nem nyújtanak meggyőző bizonyítékot arra, hogy a vuhani első esetek előtt is terjedt volna a SARS-CoV-2 a világban.
Szerinte ezeket az eredményeket körültekintően kell értelmezni, hiszen könnyen lehet, hogy más koronavírusok által kiváltott antitest-válaszokra találtak a kutatók a minták elemzése során. Hozzátette, hogy ez nem jelenti azt, hogy kizárt, hogy ez lenne az igazság, de további bizonyítékokra van szükség.