Nagyon betelt a pohár az amerikai járványszakértőnél: „Maga nem tudja, miről beszél”
A tavalyi évhez képest jelentősen átalakult a koronavírus-járvány eredetével kapcsolatos hozzáállás, egyre többen adnak esélyt annak, hogy laboratóriumból szabadulhatott ki a vírust.
Egyre több oldalról helyeznek nyomást a kínai hatóságokra és a WHO-ra, hogy legalább vizsgálják ki annak az opcióját, hogy a vírus a Vuhani Virológiai Intézetből szökhetett ki egy laboratóriumi baleset keretében.
Az is egyre inkább kezd teret nyerni magának, hogy a SARS-CoV-2 bizony részben emberi tevékenység, mesterséges „felturbózás” eredménye, amelyre már több bizonyítékot találtak korábbi tanulmányok keretében.
Az is ismert már egy ideje, hogy a vuhani laboratóriumban gain of function kutatásokat végeztek, amelyet egyébként az amerikai tudósok is támogattak: a WHO első kutatását vezető Dr. Peter Daszak és a legelismertebb amerikai szakértő, Dr. Anthony Fauci is.
A legutóbbi szenátusi meghallgatáson pedig nem is kímélték ezzel kapcsolatban Dr. Faucit, az egyik republikánus szenátor konkrét bizonyítékot tett a szakértő elé, hogy a kínai víruslaborban gain of function kutatásokat végeztek.
Leegyszerűsítve a gain of function kutatások azon tudományos kísérleteket ölelik fel, melynek során a vizsgált vírust „felturbózzák” mesterségesen, hogy megfigyeljék a viselkedését, ragályozóképességét és az emberekre való veszélyességét. A kutatások támogatói ezt azzal indokolják, hogy fel lehessen készülni jövőbeli járványokra és könnyebben lehessen vakcinákat, valamint gyógyszereket fejleszteni.
Rand Paul, Kentucky egyik szenátora konkrétan azzal vádolta meg a Fehér Ház legfőbb egészségügyi tanácsadóját, hogy hazudott a Kongresszus előtt arról, hogy végeznek-e ott ehhez hasonló kísérleteket – Fauci ugyanis korábban állította, hogy az általa jóváhagyott 600 ezer dolláros támogatás nem erre irányult.
Paul egy tudományos tanulmányt olvasott fel Faucinak a legutóbbi meghallgatáson, amely pont az ilyen kísérleteket írta le, amelyben ragályosabbá teszik a vírust, hogy vizsgálják az emberi hatásait. A szenátor rákérdezett: ezek alapján visszavonja-e korábbi állítását:
„Sosem hazudtam a Kongresszus előtt és nem fogom visszavonni az állításomat” – jelentette ki idegesen Fauci, amire a szenátor rákérdezett, hogy szerinte akkor az mégis mi, hogy egy állati eredetű vírusnak az emberekre való fertőzőképességét megerősítik, ha nem gain of function kísérlet.
Nem tudni egyelőre, hogy alaposan ki fogják-e vizsgálni a laboratóriumi eredet verzióját, ugyanis Kína teljes mértékben elutasította korábban, hogy a WHO akárcsak még egy vizsgálatot indítson a területükön – pedig ennek felgöngyölése fontos lenne a járvány eredete szempontjából.