Ezeket ellenőrizzük a naptej címkéjén, mielőtt használnánk
Rendkívül fontos egy nyári napozás alkalmával a megfelelő naptej kiválasztása, a magas UV-sugárzás okozta leégéstől ugyanis kizárólag ezek a speciális készítmények védenek meg minket.
Dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa az Egészség Kalauz hírportál megkeresésére elmondta, mindenképpen lebarnulhatunk akkor is, ha naptejet veszünk igénybe, a titok abban rejlik, hogy bőrtípusunknak megfelelő napvédelmet válasszunk.
A bőrtípus az egyik legfontosabb szempont tehát, mivel nem mindegy, hogy világos vagy barna a bőrünk és a hajunk – minél fehérebbek vagyunk, valamint minél több az anyajegyünk, annál nagyobb faktorszámú krémre van szükségünk.
A csomagoláson lévő SPF faktorszám akár 10-15-20-25 és 50 is lehet. Minél barnábban vagyunk, annál alacsonyabbat válasszunk, a legmagasabb, 50-es értékű főleg a világos bőrűeknek és gyerekeknek javallott.
A fizikai fényvédők a bőrön megtapadva verik vissza a fénysugarak, míg a kémiai fényvédők a bőrbe beszívódva fejtik ki a hatásukat, a védelmet a napsugarak elnyelésével biztosítják. Az ilyen típusú krémeket napozás előtt fél órával kell felkenni, hogy időben kifejtsék hatásukat.
A faktorszám mellett érdemes megnézni, hogy az adott termék hatóanyaga fotostabil-e, hiszen akkor lassabban bomlik le, így hatékonyabb védelmet nyújt a káros napsugárzás ellen. Fontos továbbá az is, hogy a naptej mindkét ultraibolya sugár (UV-A, UV-B) ellen védelmet nyújtson, hiszen az elsősorban a bőr idő előtti öregedéséért, míg a második a leégésért felel.
A vízállóság arra utal, hogy a készítmény bizonyos ideig a vízben is védelmet nyújt, viszont ez nem azt jelenti, hogy elegendő csak egyszer, a strandolás elején bekenni magunkat. Fürdőzés után és izzadás esetén érdemes gyakran megismételni a használatát.