Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Védelmet nyújthat az influenza elleni oltás a koronavírus okozta megbetegedés súlyos lefolyásától

Az influenza elleni oltással beoltott betegek 20 százalékkal kisebb eséllyel kerültek intenzív osztályra koronavírus okozta megbetegedés miatt.

...svg content...Fotó: Unsplash/CDC
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A Miami Miller Orvostudományi Egyetem kutatóinak újonnan megjelent tanulmánya szerint az influenza elleni védőoltás némi védelmet nyújthat a koronavírus okozta megbetegedés, a Covid-19 legsúlyosabb tünetei ellen. A kutatók hangsúlyozták, hogy ez nem jelenti azt, hogy az influenza elleni vakcina helyettesítheti a koronavírus elleni védőoltást, hiszen ez utóbbi még mindig a legjobb módszer a súlyos megbetegedés megelőzésére.

Az egyesült államokbeli Miami Miller Orvostudományi Egyetem kutatócsoportja átfésülte a TriNetX adathalmazokat, amelyek több mint 70 millió beteg nyilvántartási adatait tartalmazzák. A tudósok két csoportot azonosítottak, melyek összesen 37,377 főt tartalmaznak. Mindkét csoport betegeit diagnosztizálták valamikor Covid-19-cel, de az első csoporthoz tartozók a koronavírus okozta megbetegedést megelőző hat hónaptól két hétig tartó időszakban megkapták az influenza elleni védőoltást, míg a második csoport tagjai nem kaptak vakcinát. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Miután számba vették azokat a tényezőket, amelyek befolyásolhatják a súlyosabb lefolyású Covid-19 kockázatát – beleértve ebbe az életkort, a nemet, a dohányzást és az olyan társbetegségeket, mint például az elhízás, a cukorbetegség, a tüdőbetegség – , a kutatók megállapították, hogy az influenza elleni vakcinával beoltott betegek kisebb valószínűséggel kerültek kórházba koronavírus okozta megbetegedés miatt.

A ZME Science összefoglalója szerint azok a betegek, akik nem kaptak influenza elleni védőoltást, 20 százalékkal nagyobb eséllyel kerültek intenzív osztályra, és 58 százalékkal nagyobb eséllyel igényeltek sürgősségi ellátást. 45 százalékkal nagyobb eséllyel alakult ki náluk szepszis, és 58 százalékkal nagyobb esélyük volt a stroke-ra. 

“Ebben az adathalmazban több millió beteg szerepel, és nagyon nagy mintával rendelkezik, ami segít az érvényes statisztikák létrejöttében. Elemzésünk bemutatja, hogy az influenza elleni oltás milyen potenciális védelmet nyújthat a SARS-CoV-2-betegeknél a súlyos lefolyással szemben a pozitív mintaadástól számított 30, 60, 90 és 120 napon belül. A jelentős megállapítások között szerepel, hogy az infulenza elleni vakcina mérsékli a szepszis, a stroke, a mélyvénás trombózis, és a sürgősségi, valamint az intenzív osztályra való bekerülés kockázatát. Ezzel potenciális védelmi hatást sugall, amely előnyös lehet a népesség számára, ha nem elérhető a koronavírus elleni védőoltás” – hangsúlyozta Devinder Singh, a tanulmány vezető szerzője és a Miami Miller Orvostudományi Egyetem plasztikai sebészet professzora.

A kapcsolat megerősítéséhez azonban további kutatásokra van szükség, lehetőség szerint prospektív randomizált klinikai vizsgálatokkal. A Georgiai Egyetem kutatócsoportja korábban azt a megállapítást tette, hogy a kanyaró, a mumpsz és a rubeola (MMR) elleni oltóanyag szintén védelmet nyújthat a koronavírus okozta súlyos megbetegedés ellen, ami részben magyarázatot jelenthet arra, hogy a gyerekek, akik tipikusan az első születésnapjuk környékén kapják meg a vakcinák, miért rendelkeznek immunitással nagyobb körben a Covid-19-cel szemben.

Bár az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Unió teljes lakosságának csaknem 50 százaléka már megkapta a koronavírus elleni védőoltás legalább első dózisát, az átoltottsági arány a fejlődő és szegény országokban alig éri el az 1 százalékot. Így az influenza elleni oltások ideiglenes megoldást nyújthatnak a globális egészségügyi válságra, és csökkenthetik a koronavírus okozta megbetegedés súlyosan egészségkárosító hatásait és halálozási arányát, amíg a vakcinaegyenlőség nem valósul meg, és nem válnak hozzáférhetővé az oltóanyagok mindenki számára.

“Munkánk nemcsak ezért fontos, mert a korlátozott erőforrások miatt a vakcinákhoz való hozzáférés is korlátozottá vált a világon, hanem azért is, mert segíthet csillapítani az oltásokkal kapcsolatos aggályokat. Az influenza elleni oltóanyag sokkal hosszabb időre visszanyúló bizonyítékokkal rendelkezik biztonságosságát tekintve, és ez a tény segíthet kezelni a koronavírus elleni védőoltással kapcsolatban megjelenő szkepticizmust, tétovázást. Ráadásul az influenza elleni vakcina segíthet megelőzni a kettős, influenza-koronavírus-járványt, amely potenciálisan újabb válságba sodorhatja az egészségügyi rendszereket” – jelentette ki Singh.