Szinte semmi sem állíthatja meg az építőanyagok drágulását
Enyhítik a feszültséget az építőipari értékláncon belül a kormányfő által bejelentett intézkedések, viszont mivel világkereskedelmi háború zajlik, a hazai piaci szereplők és a kormány csak részlegesen tudják kezelni az építőanyagok drasztikus áremelkedésével és hiányával járó problémákat.
Koji László, az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta, a kormány kötelező bejelentést ír elő a kivitelre, és állami elővásárlási jogot is szeretne, megpróbálva ezzel Magyarországon tartani az anyagokat, amelyekből jelenleg extraprofithoz jutnak a háztartások kárára.
A kormányfő által bejelentett intézkedések enyhítik a feszültséget az építőipari értékláncon belül, csakhogy jelenleg világkereskedelmi háború zajlik, az ágazat importkitettsége pedig 48 százalékos, ezért a hazai piaci szereplők és a kormány csak részlegesen tudják kezelni az építőanyagok drasztikus áremelkedésével és hiányával járó problémákat – tette hozzá.
Az elérhető árú és megfelelő mennyiségű építőanyag rendelkezésre állásához a hazai termelés ösztönzése és a kritikus termékek kivitelének kontrollja mellett az ÉVOSZ az EU-n kívüli beszerzések erősítésére is nagyobb hangsúlyt fektetne: bosnyák, török, orosz, fehérorosz, ukrán, moldáv piacokról nagyobb mennyiségben érkezhetnének építőanyagok, amit Koji szerint kormányközi egyeztetésekkel lehetne támogatni – írta a Napi.hu.
Az anyaghiány és drágulás mellett az egyik legnagyobb gond az építőipari értékláncban az átláthatóság hiánya. Egy regisztrációs rendszer létrehozását korábban már a szakszövetség is indítványozta, ebben is előrelépés, hogy a kormány kötelezővé teszi az építőanyagok kivitelének bejelentését.
Idén május végéig egyébként a kivitelezők átlagosan 15-20 százalék anyagár-emelkedést érzékeltek, a kivitelezési árak április végéig átlagosan 8 százalékkal nőttek, ezen belül a lakásépítésnél durván 10 százalék volt a drágulás, amit a szakmunkások bérére, a bérmunka árának emelkedésére költöttek, ennek következtében az építőipar árbevétel arányos jövedelmezősége idén rosszabb lesz, mint a tavalyi 10-12 százalék.
A főleg importból származó és a hazai gyártók által felhasznált egyes acéltermékek (például nyílászáró vasalatok alapanyagainak) kiváltotta drasztikus költségnövekedést az intézkedések csökkenthetik majd, azonban a zömmel szintén importált faanyagok kiviteli korlátozásának hatását nehéz egyelőre megbecsülni – mondta Szarka László, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ) elnöke.