Putyin szerint a Szputnyik V jobb, mint a Pfizer, ezért az orosz vakcinával oltatta be magát
Annak ellenére, hogy kezdetben nem volt hajlandó megmondani, hogy a két orosz koronavírus elleni vakcina közül melyiket kapta márciusban, Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán bejelentette, hogy két adagot kapott a Szputnyik V készítményéből.
Putyin a hagyományos Kérdések és válaszok elnevezésű éves interaktív televíziós fórumon, a nyilvánosságnak szóló kérdezz-felelek keretében elmondta, hogy a kollégái által választott oltóanyag alapján döntött arról, hogy melyiket adatja be magának.
„Az első injekció beadása után egyáltalán nem éreztem semmit” – tette hozzá Putyin, csak annyit mondott, hogy „körülbelül négy óra elteltével enyhe érzékenység jelentkezett az injekció beadásának helyén”, és az éjszaka folyamán enyhe láza volt.
A továbbiakban hangsúlyozta, hogy a többi hazai fejlesztésű készítmény, amelyet az ország nemzeti immunizációs programja révén bocsátanak az oroszok rendelkezésére, szintén hatékony és jól működik. A Szputnyik V azonban – mondta – úgy tűnt, hogy hosszabb ideig véd a vírus ellen. Putyin azt is elmondta, hogy szerinte a Szputnyik V-nek kevesebb mellékhatása van, mint egyes külföldön gyártott alternatíváknak.
Putyint először március 23-án oltották be zárt ajtók mögött, kamerák és riporterek nem lehettek tanúi a pillanatnak, azonban a Kreml nem volt hajlandó kommentálni, hogy a rendelkezésre álló oltások közül melyiket kapta meg. Az elnök ezt akkor azzal magyarázta, hogy „el akarták kerülni a felesleges izgalmakat”, de úgy érezte, most jött el az ideje, hogy felfedje, melyik készítményt kapta meg.
A nyilvánossággal folytatott beszélgetés apropóját az adta, hogy Oroszország második napja jelentette be a koronavírus miatti halálozási negatív rekordot. Az ország jelenleg az esetek számának ugrásszerű növekedésével küzd, amelyet az új és fertőzőképesebb delta variánsnak tulajdonítanak. A fertőzések számának megugrását azzal magyarázzák, hogy Oroszországban a fejlett országokhoz képest alacsonyabb az oltások elterjedtsége a lakosság körében.
Moszkvában és számos más régióban olyan intézkedéseket vezettek be, amelyek előírják a különböző iparágak dolgozóinak beoltását, ezen felül QR-kódos rendszert vezettek be a vendéglátóhelyekre belépni kívánók számára. Az RT azt írja, bizonyítaniuk kell az oltás tényét vagy a közelmúltban történt fertőzést, vagy ha az elmúlt hat hónapban nem kaptak védőoltást vagy nem diagnosztizálták őket a vírussal, akkor az elmúlt három napból származó negatív PCR-teszt eredményt kell bemutatniuk.