Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több száz millió ember lakhelyét fenyegeti a tengerszint-emelkedés

A század végére akár 410 millió ember élhet kétméteres tengerszint feletti magasságnál alacsonyabb területeken, amelyeket veszélyeztet a vízszint emelkedése – állapította meg egy új tanulmány.

...svg content...Fotó: Unsplash/Joël de Vriend
Greenbox

Takács Petra

Szerkesztő

A Nature Communications tudományos lap friss számában közölt kutatás szerint a világon jelenleg 267 millióan élnek kétméteres tengerszint feletti magasság alatt. Holland kutatók a Lidar lézeres távérzékelési módszerrel megmérték a parti területek magasságát, és azt jósolják, hogy 2100-ra – egyméteres vízszintemelkedéssel számolva, népességnövekedés nélkül – ez a szám 410 millióra emelkedhet.

Térképük azt mutatja, hogy a legnagyobb kockázatú területek 62 százaléka a trópusokra esik, a legtöbb Indonéziában található. A jövőben tovább nőhet ez az arány, a területek 72 százaléka lesz a trópusokon, 59 százalék a trópusi Ázsiában. Soron kívül Mindenki az épülő szegedi BYD-gyárban akar dolgozni, mióta kiszivárogtak a várható bérek

„Sok tudós hosszú távú forgatókönyveket vizsgál, de a világ egyes részein, leginkább a trópusokon már zajlanak a nagy áradások, nemcsak Délkelet-Ázsiában, hanem például a Niger deltájában is. A kutatások eddig nagyrészt a tengerszint emelkedésének forgatókönyveit határozták meg, a földfelszín magasságának adataira kevesebb figyelem jutott, mert az emberek úgy érezték, ezzel nem nagyon tudnak mit kezdeni” – mondta Aljosja Hooijer, a független holland delfti Deltares vízkutató intézet vízforrás-szakértője, a tanulmány vezető szerzője.

 A felszíni magasság pontos adatai nem állnak rendelkezésre a világ sok tájáról. „Hollandia, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok partvidékeiről kitűnő adataink vannak, mert négyévente Lidarral felmérik őket felülről, ez Hollandiában például minden alkalommal több tízmillió euróba kerül. A világ nagyobb részén erre nyilvánvalóan nincs pénz” – tette hozzá.

Forrás: MTI