Hollandia szerint az orosz vadászgépek veszélyes helyzetet teremtettek egy holland hajó számára a Fekete-tengeren
Az incidens a jelek szerint egy nappal azután történt, hogy egy orosz hadihajó és vadászgép figyelmeztető lövéseket adott le, hogy kiszorítsa a brit Királyi Haditengerészet HMS Defender nevű hajóját a Krím-félsziget közelében, miután a brit hajó állítólag figyelmen kívül hagyta a távozásra való felszólítást.
A holland védelmi minisztérium azzal vádolta az orosz vadászgépeket, hogy veszélyes helyzetbe sodorták a holland Evertsen hajót, miközben az június 24-én a Fekete-tengeren hajózott. A minisztérium szerint a vadászgépek fellépése ellentmond „a tenger szabad használatához való jognak”.
A védelmi minisztérium szerint az orosz vadászgépek látszattámadásokat hajtottak végre a hadihajó ellen, és öt órán át zavarták annak kommunikációs rendszereit. A holland hadsereg szerint a repülőgépek veszélyes helyzetet teremtettek a tengeren azzal, hogy alacsonyan és közel repültek a hajóhoz, miközben az a Krím-félszigettől délkeletre haladt.
Egy nappal az Evertsennel történt incidens előtt, június 23-án orosz hajók figyelmeztető lövéseket adtak le, sőt, egy orosz repülőgép bombákat is dobott a HMS Defender nevű királyi haditengerészeti romboló útjába, miután az utóbbi állítólagosan figyelmen kívül hagyta a Krím-félsziget előtti vizek elhagyására vonatkozó felszólítást.
Az Egyesült Királyság jelezte, hogy ők nem adtak le lövéseket, csak a közelben gyakorlatozó orosz erők. Emellett a Downing Street elutasította Moszkva kifogásait azzal kapcsolatban, hogy a HMS Defender áthaladt a felségvizein, rámutatva, hogy az Egyesült Királyság nem ismeri el a 2014-es népszavazás eredményét, amelyen a Krím lakossága az oroszok szerint élt az önrendelkezési jogával, és „elsöprő többséggel az Oroszországhoz való visszacsatolás mellett szavazott”, magyarul annektálva lett.