Az első csillagok születése is látható lesz a NASA új űrteleszkópjával
Egy új tanulmány szerint a James Webb űrteleszkóppal, mely 2022-ben lesz üzembe helyezve, a múltba is vissza tudnak majd tekinteni a csillagászok, így megfigyelve az ősrobbanás utáni első csillagok születését.
A Hubble űrteleszkóp volt eddig az a repülő obszervatórium, amivel az űrkutatók visszatekintettek a múltba, hogy az univerzum rejtélyeit kutassák. Ezzel fedezték fel a fekete lyukakat, galaxisokat és a csillagképeket. Az első csillagok születéséig azonban nem lehetett vele visszatekinteni.
Az ősrobbanás után 250-350 millió évvel lezajlott kozmikus hajnalnak nevezzük az első csillagok születését és egy számítás szerint akár jövőre láthatja emberi szem ezt a jelenséget, ugyanis a James Webb űrteleszkóp, melyet év végén lőnek ki, a csillagászok reményei szerint már képes lesz ellátni olyan messzire, hogy ezt is lássa.
Becsléseik szerint az univerzum 13,8 milliárd éve keletkezett, de több millió évig sötét maradt, amíg a gravitációs hatás olyan sok hidrogéngázt tudott összevonzani, hogy hatalmas hőmérsékleten beindította a fúziót.
Egy, az India Today által szemlézett tanulmányban egy nemzetközi kutatócsoport arról ír, hogy a Hubble és Spitzer teleszkópok képeiről tanulmányozták a hat legtávolabbi galaxist, ahonnan a legtöbb ideig tartott a fénynek, hogy a Földig érjen. Ezt több, a Földön lévő teleszkóp képeivel összevetve arra jutottak, hogy kb. 13 milliárd évig tartott ezek fényének, hogy eljusson hozzánk.
Feltételezéseik szerint azonban a csillagok nem egyszerre keletkeztek, ehelyett egy folyamat része volt születésük. A Hubble-t váltó James Webb teleszkóp, miután üzembe lesz helyezve, kulcsfontosságú lehet abban, hogy a csillagok történelmének egészét dokumentálhassuk.
Ennek érdekében a teleszkóp egyik fő célja a Földtől 13,5 milliárd fényévnél messzebbi területek pásztázása lesz.