Öt potenciális koronavírus elleni készítményt vizsgál az Európai Gyógyszerügynökség
A tervek szerint októberre akár három új gyógyszer forgalmazását is engedélyezheti az Európai Gyógyszerügynökség, melyek alkalmazhatók lennének a koronavírus-fertőzöttek kezelésére.
Az Európai Bizottság kedden bejelentette, hogy vizsgálja az első öt ígéretes terápiás készítményt, melyeket remélhetőleg rövidesen alkalmazni lehetne a koronavírusos betegek kezelésére az Európai Unióban.
A készítmények közül négy monoklonális antitesteket tartalmaz. Mihamarabbi bevezetésük érdekében az Európai Gyógyszerügynökség már most, a fejlesztés folyamata során megkezdte és folyamatosan végzi kiértékelésüket. Az ötödik készítmény egy már engedélyezett immunszuppresszív szer, amelynek forgalomba hozatali engedélye a koronavírus-fertőzöttek kezelésére is kiterjeszthető.
Stella Kyriakides, az európai Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóság biztosa szerint bár az oltási program jól halad, maga a koronavírus nem fog eltűnni, ezért szükség lesz olyan gyógyszerekre, amelyek segítik az orvosokat a fertőzöttek kezelésében. A jelenlegi cél az, hogy az év végéig legalább három terápiás készítményt engedélyezzenek – írja a HVG.
Mind az öt készítmény fejlesztése előrehaladott stádiumban van, így jó eséllyel közülük kerül majd ki az a három új, koronavírus elleni gyógyszer, melynek forgalmazását a tervek szerint idén októberben engedélyezni fog az Európai Gyógyszerügynökség. Feltétele, hogy a végleges adatok egyértelműen bizonyítsák, hogy a készítmények biztonságosak, hatásosak és megfelelő minőségűek.
Az öt készítmény közül az egyik a baricitinib elnevezésű hatóanyagot tartalmazó immunszupresszáns, de ígéretesnek tartják még
- a bamlanivimab és az etesevimab,
- a casirivimab és az imdevimab,
- a regdanivimab, valamint
- a sotrovimab nevű hatóanyagokat tartalmazó készítményeket is.