Komoly tüntetések törtek ki a király ellen, aki ezért betiltotta a demokráciapárti tüntetéseket
III. Mswati király, Szváziföld abszolút királya betiltotta a demokráciapárti tüntetéseket a királyság területén, miután jelentősebb demonstrációk törtek ki ellen.
Az elmúlt hetek során több ezer tüntető vonult utcára Szváziföldön, főként a vidéki régiókban, ahol a király ellen demonstráltak – számolt be róla az ország szinte egyetlen független médiája, a Swazi Media blog.
Szváziföldön ugyanis a helyi terrorizmusellenes törvény keretében betiltották az ellenzéki politikai pártoknak, hogy elindulhassanak a választásokon, valamint ugyanezen törvényre hivatkozva betiltották a demokráciapárt civilszervezeteket is.
A királynak akkora hatalma van az országban, hogy ő nevezi ki a miniszterelnököt, a kormányt alkotó minisztereket, a vezető bírókat, valamint a köztisztviselőket. A demonstrálóknak ebből lett elege, reformokat kezdtek el követelni.
A tüntetők követelték, hogy politikai pártok is elindulhassanak választásokon, valamint adják át a népnek a jogot, hogy a miniszterelnököt és a kormány megszavazhassák. Több helyen is ezért ezrek vonultak utcára, helyi önkormányzatoknak adták át követeléseiket.
Szváziföld lakosainak haragját táplálja az is, hogy az ország kedvezőtlen gazdasági helyzetbe került a járvány alatt, miközben a király továbbra sem mérsékelte a saját luxus életmódját, nem vette vissza a pénzköltését.
Themba Masuku, a király által kinevezett miniszterelnök ezért bejelentette, hogy azonnali hatállyal betiltják a demokráciapárti tüntetéseket – hivatalosan úgy fogalmazva, hogy minden olyan tüntetést, amelyben követeléseket adnak át.
Masuku hozzátette, hogy zéró tolerancia lesz innentől kezdve, mindenkivel szemben be fogják tartatni a törvényt. A tüntetéseket koordináló Népi Egyesült Demokratikus Mozgalom (PUDEMO) azonban kijelentette, hogy nem fognak felhagyni a demonstrációkkal.
A The South African hírportál tudomása szerint pedig annyira kezdenek elszabadulni az indulatok, hogy III. Mswati elmenekült az országból. A király nem akart szembenézni a nép haragjával, így inkább a távozás mellett döntött a sajtó értesülései szerint.