Közös, EU-s kiberbiztonsági testület jöhet létre
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy létrehoz egy új munkacsoportot a blokkot egyre gyakrabban érő kibertámadásokra reagálva.
“A legutóbbi zsarolószoftver-támadásoknak figyelmeztetésként kell szolgálniuk arra, hogy meg kell védenünk magunkat azokkal a fenyegetésekkel szemben, amelyek alááshatják a biztonságunkat” – közölte Margaritis Schinas, a bizottság alelnöke. “Össze kell fognunk minden erőforrásokat a kiberkockázatok leküzdése és az operatív kapacitás növelése érdekében” – tette hozzá az alelnök.
2020-ban 949 jelentősebb rosszindulatú támadás történt az EU-ban, amelyek közül 742 “kritikus fontosságú ágazatot” célzott meg (energia, közlekedés, víz, egészségügy, digitális infrastruktúra és pénzügyi szektor). Ez 72 százalékos növekedést jelent a 2019-es adatokhoz képest – írja az EU Observer.
Az elmúlt hónapok során az Európai Unió számos intézményét, többek között az Európai Bizottságot, az Európai Gyógyszerügynökséget és az Európai Bankfelügyeletet is kibertámadás érte. A hónap elején Lengyelország jelentős kibertámadásról számolt be az ország legfelsőbb kormánytisztviselői ellen, azt állítva, hogy a bizonyítékok arra utalnak, az orosz titkosszolgálat áll a hátérben.
A javasolt közös kiberbiztonsági egység keretében a kiberbiztonságért felelős nemzeti testületek segítséget kérhetnek más tagállamoktól a nagyszabású kibertámadások és azokhoz kapcsolódó válságok kezeléséhez, azokból való kilábaláshoz. A kiber-egység a blokk teljes területén összehangolja a műveleteket az uniós intézmények, ügynökségek és nemzeti hatóságok között, és valós idejű információcserét folytat a kibertámadások megelőzése, elrettentése, és az azokra való reagálás érdekében.
A testület várhatóan 2022 közepére kezdi meg működését, 2023 közepére pedig teljesen feláll. A kezdeményezés a kiberbiztonságra vonatkozó uniós stratégia egyik mérföldkőnek számító lépése lehet.
A kiberbiztonsági stratégia végrehajtásáról szóló bizottsági jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy nagyobb erőfeszítésekre van szükség a kiberbiztonsági ágazatban a “hatalmas képességhiány” és a nők “súlyos alulreprezentáltsága” kezelésére. Egyes becslések szerint 2022-ig körülbelül 350 ezer betöltetlen állás lesz Európában a kiberbiztonsági ágazatban, miközben az elfoglalt pozíciók csupán 7 százalékában dolgoznak nők a szektorban.