Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Veszélyben a nyár? Szigorúbb korlátozások lépnek életbe világszerte a delta variáns miatt

Az új esetek 70 százalékáért a delta variáns felel Lisszabonban, és a szakértők szerint Görögországban is hamarosan domininssá válhat a koronavírus fertőzőképesebb változata.

...svg content...Fotó: Unsplash/Johnny Chau
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

Az oltási program számos országban csökkentette az új koronavírus-fertőzések számát, és az emberek rengeteg területen elkezdhettek visszatérni a régi életükhöz, jól megszokott mindennapjaikhoz. Az Európai Unióban az Egyesült Államok nagy részén továbbra is tovább enyhítettek a korlátozásokon a döntéshozók, de a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a gyorsabban terjedő, fertőzőképesebb delta variáns megjelenése miatt a világjárvány – bár globálisan lassul – még korántsem ért véget.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az ezen a hétvégén regisztrált új esetek száma február óta nem volt ilyen alacsony, ám az ENSZ ügynöksége arra figyelmeztet, hogy az először Indiában azonosított delta variáns, amely jelenleg 92 országban van jelen, új, halálos hullámot indított el Indonéziától Oroszországig.

Moszkva vasárnap rekordszármú halálesetet regisztrált 24 óra leforgása alatt, 144 ember vesztette életét koronavírus okozta megbetegedés következtében az újabb hullám berobbanása után. Szergej Szobjanyin, az orosz főváros polgármestere szerint az egyetlen megoldás a “gyors, nagyszabású oltási kampány”. 

A The Guardian összefoglalója szerint eközben Európában a legtöbb országban a fertőzések, a kórházban ápolt Covid-19-betegek és a koronavírushoz köthető halálesetet száma továbbra is a tavaly nyár óta nem látott szintre csökkent, a hétvégén pedig több kormány tovább enyhítette a korlátozásokat a tömeges oltási program előrehaladtával. 

Spanyolországban megszűnt a szabadtéri kötelező maszkviselés, Hollandiában pedig enyhítették a vendéglátóhelyek belső tereire vonatkozó szabályokat, az éjszakai szórakozóhelyek pedig negatív teszteredmény felmutatásával ismét fogadnak vendégeket. Belgiumban szintén tovább enyhítettek a korlátozásokon, miközben Svájc a legtöbb szabályt feloldotta.

Alain Berset svájci egészségügyi miniszter több európai kollégáját is visszhangozta azzal, hogy elmondta, úgy véli, a Pfizer-BioNTech és a Moderna oltóanyagainak tömeges oltási programban való nagyobb arányú alkalmazásának kellő védelmet kell biztosítania a delta variánssal szemben. 

Németország azonban – amely teljes lakosságának több mint 35 százalékát teljes mértékben beoltotta, 53 százalék pedig megkapta a védőoltás első dózisát – Portugáliát “vírus-variáns zónának” nyilvánította a hétvégén. A legtöbb Portugáliából érkezőnek így nincs lehetősége a beutazásra, kivételt a német állampolgárok és a németországi lakcímmel rendelkezők jelentik, akikre ráadásul két hét karantén vár. 

Németország döntésére alig néhány nappal az EU “digitális zöld igazolványának” hivatalos bevezetése előtt került sor, amely célja az oltott, a betegségből igazoltan felépült vagy negatív teszttel rendelkezők könnyebb nemzetközi mozgása, ezzel pedig újabb félelmek kaptak erőre az unión belüli nyári turizmussal kapcsolatban. 

A portugál hatóságok szerint az új esetek több mint 70 százalékáért a delta variáns felel Lisszabonban, országos viszonylatban pedig 51 százalékért. A múlt hétvégén a újabb, szigorúbb intézkedéseket jelentettek be Potugáliában, többek között az éttermek kötelező zárva tartását Lisszabonban és a turisták körében népszerű Albufeirában. A portugál lakosság mintegy 30 százaléka került eddig teljes mértékben beoltásra.

Nemcsak Portugáliában jelent veszélyt a variáns: a szakértők szerint más, népszerű európai üdülőhelyek is bajba kerülhetnek. Egészségügyi szakértők szerint augusztus közepéig a delta variáns válhat domináns Görögországban, ahol az alacsony átoltottsági aránnyal rendelkező helyeken szigorú lezárásokra lehet szükség a nyár folyamán, ha az esetszámok megugranak. 

Számos spanyol régióban arra számítanak az egészségügyi tisztviselők, hogy a jelenleg 20 százalékos előfordulással bíró delta-esetek után kettő-négy héten belül dominánssá válhat a fertőzőbb variáns. 

Európán túl Indonézia, Délkelet-Ázsia legsúlyosabban érintett országa új csúcsot ért el napi több mint 21 ezer esettel – több város mellett Jakarta kórházai is túlterheltté váltak. Thaiföld vasárnap bejelentette, hogy hétfőtől szigorú ellenőrzéseket hajt majd végre az éttermekben, építkezéseken és összejöveteleken Bangkokban az új hullám megfékezésére. A szomszédos Malajziában meg nem határozott ideig tartanak a lezárások, India miniszterelnöke, Narendra Modi pedig arra szólította fel a lakosságot, hogy ne tétovázzanak, és oltassák be magukat.

Június közepén egy repülőtéri sofőr pozitív mintát adott a koronavírus-teszten Sydney-ben és kiderült, hogy a delta variánssal fertőződött meg. Ezután több mint 110 esetet regisztráltak Ausztrália legnagyobb városában és kéthetes lezárást rendeltek el, így bezárták az éttermeket, a bárokat és a kávézókat is. 

Még a nagyon sikeres oltási kampánnyal rendelkező országok is nehézségekbe ütköztek: Izraelben ismét kötelező a maszkviselés a zárt nyilvános helyeken az esetszámok megugrása miatt, alig 10 nappal azután, hogy megszüntették a maszkviselési kötelezettséget.

Azokon a területeken, ahol az oltási kampány még egyáltalán nem indult be, vagy beindult, de nagyon lassú tempóban képes csak haladni, az először Indiában azonosított törzs jelenléti aránya és hatása riasztó: egész Afrikában a megelőző héthez képest 25 százalékkal ugrottak meg az esetszámok. Dél-Afrika, a kontinens legsúlyosabban érintett országa szombaton arra figyelmeztetett, hogy az ország a járvány “exponenciális fázisában” van.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.