Eddig 111 jemeni életét követelte az olajban gazdag Marib régióért folytatott harc
A lázadók és a jemeni kormány harcosai közötti összecsapásokban három nap alatt legalább 111-en haltak meg Maribban – közölték kormánypárti források, miután a húszi lázadók újabb offenzívát indítottak.
Az Iránnal szövetséges felkelők februárban fokozták erőfeszítéseiket Marib, a kormány utolsó észak-jemeni erősségének elfoglalására, ám a harcokban mindkét oldalon több százan haltak meg. A csütörtök és vasárnap közötti harcokban 29 kormánypárti és legalább 82 lázadó vesztette életét – közölte három kormánypárti forrás az AFP-vel. A lázadó erők nem erősítették meg az áldozatok számát.
Jemeni kormánytisztviselők elmondták, hogy csütörtök óta a húszik intenzív támadásokat indítottak északról, délről és nyugatról, de nem tudták áttörni a kormány védelmét, amelyet a szaúdi vezetésű katonai koalíció légi csapata támogatott.
Az olajban gazdag Marib régió ellenőrzése megerősítené a húszik alkupozícióját a béketárgyalásokon, azonban a csata egyúttal felvetette a humanitárius katasztrófától való félelmet is, mivel sok jemeni menekült a területre az ország más részein folyó harcok elől. A jemeni konfliktus 2014-ben lángolt fel, amikor a húszik elfoglalták a fővárost, Szanaát, ami a következő évben a szaúdiak vezette beavatkozást eredményezte.
Miközben az ENSZ és Washington a háború befejezését szorgalmazza, a húszik a 2016 óta szaúdi blokád alatt lezárt szanaai repülőtér újbóli megnyitását követelik bármilyen tűzszünet vagy tárgyalás előtt. A Maribban zajló véres offenzíva mellett a húszik fokozták a szaúdi célpontok, köztük az olajipari létesítmények elleni drón- és rakétacsapásokat is.
Ebben a hónapban az ENSZ jemeni megbízottja, Martin Griffiths azt mondta a Biztonsági Tanácsnak, hogy az elmúlt három évben tett erőfeszítései a háború befejezésére „hiábavalóak” voltak. A harcok tízezrek halálát okozták, és a jemeni lakosság mintegy 80 százaléka segélyekre szorul, amit az ENSZ a világ legsúlyosabb humanitárius válságának tart. A háború emellett több millió embert kényszerített otthonuk elhagyására, sokakat pedig az éhínség szélére sodort.