A kínai vakcinák kevésbé hatékonyak a delta variáns ellen
A két kínai koronavírus elleni vakcina által termelt antitestek kevésbé hatékonyak a delta variáns ellen, mint más törzsek ellen, de az oltások még mindig védelmet nyújtanak – közölte egy kínai járványügyi kutató az állami médiával.
Az új típusú koronavírus delta variánsa, amelyet először Indiában fedeztek fel, fokozott fertőzőképességével a betegség globálisan domináns változatává válik – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet vezető tudósa a múlt héten.
A Kínai Központi Televízió (CCTV) által csütörtökön késő este sugárzott interjúban Feng Zijian kutató, a kínai járványügyi és betegségmegelőzési központ korábbi igazgatóhelyettese beszélt, azonban további részletekkel nem szolgált.
Anélkül, hogy megnevezte volna a két vakcinát, Feng azt mondta, hogy azok az inaktivált vakcinák kategóriájába tartoznak, amelyek „elölt” koronavírust tartalmaznak, amely nem tud szaporodni az emberi sejtekben.
A kínai tömeges oltási programban szereplő hét kínai fejlesztésű vakcina közül öt inaktivált vakcina. Ezek közé tartoznak a Sinovac és a Sinopharm által fejlesztett oltások, amelyeket olyan országokban használnak, mint Brazília, Bahrein és Chile, utóbbit pedig Magyarországon is alkalmazzák.
A Reuters úgy értesült, a delta variánst a déli Kuangtung tartomány három városában fedezték fel, ahol május 21. és június 21. között összesen 170 helyileg megerősített esetet jelentettek.
Egyelőre nem világos, hogy közülük hányan kapták el a delta variánst. A legutóbbi járványkitörés során a Kuangtungban megbetegedettek mintegy 85 százalékát a tartomány fővárosában, Kantonban jegyezték.