Veszélyes galandféregszerű parazita szedi áldozatait Észak-Amerikában
Az élősködő szalagférget először Kanadában azonosították, ami pedig ennél sokkal fontosabb, hogy olyan súlyos, rákszerű tünetekkel járó betegséget terjeszt, amit későn diagnosztizálva nehéz kezelni.
A Gizmodo magazin értesülései szerint az Echinococcus multilocularis tudományos névre keresztelt féreg úgynevezett alveoláris echinococcosist (AE) okozhat, ami akár életveszélyes szövődményekkel járhat, ha nem ismerik fel időben a panaszokat.
Az apró féreg általában mikroszkopikus méretű tojásokkal terjedhet át kutyákról és vad emlősökről majmokra és emberekre, az emésztőrendszerben pedig vígan éldegélhet egészen észrevétlenül, hiszen a tüneteket gyakran más betegségekként diagnosztizálják az orvosok.
A parányi tojások képesek bejutni a májba és a különböző szervekbe, ahol végül kikelnek, a paraziták pedig egyre nagyobbra nőnek és rákszerű, tumorhoz hasonlító daganatokat hoznak létre. Gyakran tévesztik össze őket májrákkal, hiszen szinte azonos tüneteket produkálhatnak a páciensek, és főként erős hasi fájdalomra, fáradékonyságra és megmagyarázhatatlan súlyvesztésre panaszkodnak.
A szalagféreg könnyedén kihajtható parazitaölő szerekkel a szervezetből, ám ha túlságosan későn észlelik az élősködőt, akkor visszafordíthatatlan károkat okozhat, és egész életre szóló problémákat idézhet elő.
Az emberi AE általában a trópusi égövben volt elterjedt, ám az éghajlatváltozás következtében a gazdaállat élőhelye egyre nagyobb méreteket öltött, így már megjelent a mediterrán és a mérsékelt égövben is. Míg az első megbetegedést a nyugati hemiszférán 1977-ben detektálták, addig napjainkra már tömegesen, szinte endemikusan alakulhat ki egy-egy góc.
A legjobb megoldás az AE elkerülésére a prevenció, amit rendszeres kézmosással és fertőtlenítéssel, illetve személyes higiénénk fenntartásával tudunk végrehajtani, továbbá előnyös lehet az is, ha nem érintkezünk olyan vad- vagy háziállattal, amelyről nem tudjuk, átesett-e a kötelező féregtelenítésen, vagy sem.