Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A srebrenicai mészárlás miatt esett egymásnak Szerbia és Montenegró

Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke erős mondatokkal szállt bele Montenegróba, miután kirúgtak egy minisztert, amiért kétségbe vonta a szerb erők által elkövetett srebrenicai mészárlás tényét..

...svg content...Gyászolók a sírkövek között a srebrenicai mészárlás áldozatainak központi emlékhelyén, a Szarajevótól 150 kilométerre északkeletre fekvõ Srebrenica melletti Potocariban 2016. július 11-én, mielõtt megkezdõdne a százhuszonhét újonnan azonosított áldozat temetési szertartása. Ezen a napon emlékeznek a második világháború óta elkövetett legsúlyosabb európai tömegmészárlás, a srebrenicai vérengzés 21. évfordulójára, amelynek során boszniai szerbek mintegy nyolcezer fegyvertelen muzulmán férfit és fiút gyilkoltak meg a boszniai háború alatt. (MTI/EPA/Fehim Demir)
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A srebrenicai mészárlás a második világháború óta az egyik legsúlyosabb atrocitás volt Európa területén, ahol a szerb haderők mintegy 8000 bosnyákot mészároltak le még 1995-ban. Az események Ratko Mladic boszniai szerb parancsnok irányítása alatt történtek, aki maga rendelte el a bosnyákok kiirtását.

Mladic éppen a múlt héten vesztette el a fellebbezését a nemzetközi bíróságon, így helyben maradt az ítélet, hogy ő a felelős a bosnyákok sérelmére elkövetett népirtásért. A Délszláv háború rettegett parancsnoka így élete végéig rácsok mögött lesz. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Mladicot azonban néhány, főként nacionalista szerb hősként kezeli, ráadásul ugyanezen társaság tagadja is, hogy népirtás történt volna Srebernicában. Itt fontos hangsúlyozni, hogy a legtöbben nem a mészárlás tényét tagadják, hanem azt, hogy ez megfelel a népirtás definíciójának.

Vladimir Leposavic, Montenegró eddigi igazságügyi minisztere pedig hasonló álláspont miatt került bajba nemrégiben – írja az Euronews. Az egyébként szerbpárti politikus kijelentette, csak akkor fogja elismerni, hogy népirtás történt Srebrenicában, ha ez „minden kétséget kizáróan bizonyított” lesz.

Montenegróban azonban új törvényt hoztak, amelynek értelmében a mészárlás tagadása vagy relativizálása bűncselekmény kategóriába fog tartozni. Ennek mentén pedig Leposavicot is eltávolították a miniszteri pozíciójában.

Aleksandar Vucic, Szerbia elnöke is reagált Leposavic kirúgására, meglehetősen erősen beleszállt emiatt Montenegróba:

„Nem is vártunk mást olyanoktól, akik az úgynevezett független Koszovó létrehozásában részt vettek és azoktól sem, akiknek nem tetszik, hogy Szerbia a történelme során a legjobban fejlődik. Azoktól sem várnánk mást, akik gyengíteni akarják Szerbiát. Olyanoktól azonban nem vártuk ezt, akik a legközelebb álltak eddig hozzánk”

Montenegró még 2006-ban vált külön Szerbiától egy függetlenségi népszavazást követően, amelyet egy uniópárti kormány vezetésével sikerült sikerre vinni. A montenegrói kormány eddig viharos kapcsolatot ápolt Belgráddal, egészen 2020 augusztusáig.

A tavalyi választásokon azonban a Milo Djukanovic-féle Szocialisták Demokratikus Pártját (DPS) egy ellenzéki összefogásnak sikerült legyőznie, akik így bő 30 év után vesztették el a hatalmat. A koalícióban pedig bizony részt vettek keményvonalas szerb nacionalisták is a sok más politikai nézetű pártok mellett.

Ez a koalíció most csütörtökön szavazott a srebrenicai mészárlás tagadásának kriminalizálásáról, és kétség kívül megosztotta őket: a 80 képviselőből 55-en szavaztak mellette és 19-en ellene. Leposavic eltávolításánál sem volt más a helyzet, ott 43-27 volt az arány.

Európa más részein viszont örömmel fogadták a hírt, hogy Montenegró elfogadott egy ilyen törvényt, többek között David Sassoli, az Európai Parlament elnöke is megdicsérte az uniós tagságra pályázó országot:

„Üdvözlöm a montenegrói parlament által elfogadott megoldást, mely elismeri és mélységesen elítéli a srebrenicai népirtást és betiltja annak nyilvános tagadását. Ez egy nagy előrelépés a Balkán konszolidációja és az európai értékek terén”

Leposavic egyébként elmondta, szerinte a nyilatkozatának szavait teljes mértékben kiforgatták, mellyel a koalíció szerbpárti része is egyetértett. Zdravko Krivokapic miniszterelnök azonban követelte az igazságügyi miniszter lemondását, arra hivatkozva, hogy ez sértheti Montenegró EU-csatlakozási esélyeit.  

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.