Egy buddhista szerzetes fegyvert ragadott a mianmari junta ellen
Egy buddhista szerzetes fegyveres kiképzésen vett részt, hogy a mianmari katonai junta elleni népi ellenállásban harcolhasson, feladva a gyilkolás elleni fogadalmát, válaszul a békés tüntetők halálára.
Kaythara egykori szerzetes, aki most George Michael néven fut, elhagyta a szerzetességet és fegyvert fogott, válaszul azon szerzetestársai letartóztatására és megölésére, akik csatlakoztak a februárban megválasztott kormányt megbuktató katonai rezsim elleni tüntetésekhez.
A 33 éves Kaythara 20 éves korában lett szerzetes, és korábban humanitárius munkában vett részt. A Dhamma Darna kolostor vezető szerzeteseként szolgált Hlaingthaya városrészben, egy Yangon külvárosában lévő, ruhagyárak által uralt területen, ahol egy árvaházat felügyelt.
A katonai puccs első napjaiban Kaythara elmondta, hogy aktívan részt vett a békés tiltakozó felvonulásokon.
A tüntetők erőszakos elfojtása a biztonsági erők részéről aznap több mint 60 ember halálát okozta. Sok lakos, köztük több ezer gyári munkás elmenekült a területről, amelyet a hatóságok hadiállapot alá helyeztek. Kaythara nem volt aznap a tüntetők között, mert elrejtőzött, miután a hatóságok elfogatóparancsot adtak ki ellene. A bujkálás ideje alatt meghalt az édesanyja, de nem tudott részt venni a temetésén.
Kaythara elmondta, hogy később megtudta, hogy sok tüntetőtársát megölték az erőszakos fellépés során, ami arra késztette, hogy csatlakozzon a katonai junta elleni fegyveres felkeléshez.
A felszabadított terület egy általános kifejezés, amelyet Mianmarban a mianmari junta uralma által nem behatolt területekre használnak, beleértve a lázadók által ellenőrzött etnikai területeket Thaiföld, India és Kína határai mentén.
A felszabadított terület hatóságai, ahová Kaythara katonai kiképzésre ment, azzal érveltek a részvétele ellen, hogy veterán szerzetes volt. De végül engedtek neki, és Kaythara egy etnikai fegyveres csoporttal kezdte meg a kiképzést egy olyan helyen, amelyet nem volt hajlandó felfedni, mert félt, hogy veszélybe sodorja a többi katonát.
Most, hogy befejezte a katonai kiképzést, Kaythara rangidős tiszt, bár elmondása szerint vonakodik a mianmari katonákkal szembeszállni a csatában, mert korábbi vallási fogadalma miatt nem öl.
Kaythara elmondta, hogy szerzetes maradt volna, ha nem történik meg a katonai puccs.
Más szerzetesek is felvették a kapcsolatot Kaytharával, miután látták az interneten a katonai egyenruhában készült fotóit, de hozzátette, hogy nem szeretné, ha a nyomdokaiba lépnének.
A február 1-jei puccs óta legalább 18 szerzetest tartóztattak le a biztonsági erők, mert részt vettek a tüntetéseken – közölte a Dhamma és Béke Alapítvány, egy online csoport, amelyet 2019-ben hoztak létre neves hazai és nemzetközi buddhista szerzetesek. Több mint 860 embert ölt meg a junta, és 4480-an vannak fogva tartva a puccs óta a Politikai Foglyok Segítő Egyesülete, egy thaiföldi székhelyű megfigyelő csoport és civil szervezet szerint.