Folyamatosan mélyül a világ legnagyobb humanitárius katasztrófája
Jemen, az Arab világ legszegényebb országa egy borzalmas humanitárius katasztrófa kellős közepébe süllyedt egy olyan csatározás miatt, amelyben feltétlen nem is vesznek részt.
Annak ellenére, hogy valamennyi nemzetközi és segélyezési szervezet figyelmeztetett már, hogy több millió jemeni van az éhezés szélén, a világ leggazdagabb országai nem nagyon tettek félre arra forrásokat, hogy ezen a helyzeten bármit is segítsenek – állítják nemzetközi szervezetek.
A nemzetközi egészségügyi szolgáltatások nyújtásával foglalkozó Remény Projekt vezetője, Rabih Torbay a TRT Worldnek adott nyilatkozatában fogalmazott úgy, hogy a jemeniek „napi szinten szenvednek, miközben a világ megfeledkezett róluk”.
Az ország hat éve süllyedt a Közel-Kelet egyik legsúlyosabb polgárháborújába, ami mára már inkább Irán és Szaúd-Arábia proxiháborújává vált. A háború következményeképp 4 millió ember menekült el otthonából, összeomlott a gazdaság és az egészségügy.
Ennek mentén pedig a világ legborzalmasabb humanitárius válsága alakult ki az országban, a 30 milliós lakosság 90 százaléka függ nemzetközi segélyszállítmányoktól, több millióan pedig az éhezés közelében járnak.
A konfliktus súlyossága miatt ráadásul még csak azt is nehéz felmérni, ez hány embert érint, ráadásul a szaúdiak által az ország egyes részeire kivetett légi blokád megnehezíti a segélyezési útvonalak megnyitását és azon a szállítmányok elvitelét.
Torbay szerint összesen 20 millió ember van Jemenben, aki nem fér hozzá az alapvető egészségügyi ellátáshoz, ráadásul csak a koronavírus-járvány alatt 150 orvos hunyt el az országban, de ez a szám magasabb is lehet. Ez egy olyan országban, ahol minden 10 ezer lakosra mindössze 10 egészségügyi dolgozó jut, brutálisan magas szám.
A Remény Projekt vezetője szerint ráadásul 1 millió terhes nő van az országban, aki alultáplált, ezen felül 2.8 millió alultáplált gyermek is van, akik közül 400 ezren tartoznak a „súlyosan alultáplált” kategóriába. Állandóvá vált gyakorlatilag, hogy éhező jemeni gyermekekről közöl képet a sajtó, a megoldás azonban még várat magára.
Az ENSZ még márciusban könyörgött a világ leggazdagabb országainak, hogy dobjanak össze összesen 3.85 milliárd dollárt, hogy legalább idénre orvosolni lehessen a problémát. Ennek az összegnek viszont a fele sem jött össze, a nemzetközi szervezetek legnagyobb felháborodására.