Nem javít a súlyos Covid-betegek túlélési esélyein az aszpirin
A várakozásokkal ellentétben az Oxfordi Egyetem tanulmánya szerint nem segít számottevő mértékben az aszpirin a Covid-19-betegek felépülésében.
Az olcsó és széles körben elérhető aszpirin nem javít a kórházban ápolt Covid-19-betegek túlélési esélyein egy brit tanulmány szerint – írja a CNBC.
Az Oxfordi Egyetem kutatói abban bíztak, hogy a véralvadásgátló hatású aszpirin segít a kórházban ápolt Covid-19-páciensek felépülésében, akik számára nagyobb kockázatot jelent a vérrögök keletkezése, különösen a tüdőben, de az eredményeik arra utalnak, hogy a gyógyszer nem akadályozta meg a halált.
A vizsgálat során csaknem 15 ezer kórházi koronavírus-beteg adatait dolgozták fel: a páciensek nagyjából fele kapott napi 150 milligram aszpirint, míg a többi beteg nem. A tanulmány szerint “nincs arra bizonyíték, hogy az aszpirin csökkentené a megbetegedés mortalitási arányát”, és nem következett be “szignifikáns változás” a halottak számát tekintve: mindkét csoportban a betegek 17 százaléka életét vesztette 28 nap kórházi ápolás után.
“Bár az aszpirinnel való kezeléssel a kórház élve történő elhagyásának esélyét némileg növelte, ez nem tűnik elegendőnek ahhoz, hogy igazolja a Covid-19-megbetegedéssel kórházba került páciensek körében a készítmény széleskörű használatát” – közölte Peter Horby, az Oxfordi Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó professzora.
Martin Landray, az Oxfordi Egyetem tudományos munkatársa és a tanulmány vezető szakértője a tanulmány eredményeit “kiábrándítónak” nevezte, ugyanakkor hozzátette, hogy a nagy mintával dolgozó, véletlenszerűsített vizsgálatok, mint kutatásuk, segítenek hozzájárulni a megfelelő hatékonyságú gyógykezelések megállapításához.