WHO: nem tudjuk arra kényszeríteni Kínát, hogy több információt adjon a járvány eredetéről
Dr. Mike Ryan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vészhelyzeti felelőse úgy fogalmazott, a szervezet nem tudja arra kényszeríteni Kínát, hogy több információt osszon meg, viszont minden tagállamból teljes együttműködésre számít.
Ryan szerint nem lehet csak úgy egy tagállamból információkat kicsikarni, még akkor sem, ha egy lassan 4 millió áldozatot szedő világjárványról van szó. Azt azonban kijelentette, hogy mindenféle tanulmányba belekezdenek majd, hogy megértsék pontosan a vírus eredetét.
Értelemszerűen Ryan ezt arra reagálva jelentette ki, hogy van-e bármilyen eszköze a WHO-nak, hogy az esetleges kínai titkolózást valahogyan feloldja, amely az elmúlt hetek során egyre több tudós és újságíró fejében megkongatta a vészharangot.
Ismét szárnyra kapott ugyanis az elmélet, hogy a SARS-CoV-2 valójában laborszökevény, nem természetes módon alakult ki. Egyre több tanulmánnyal kezdték el ezt ráadásul alátámasztani, hogy már a genetikai tulajdonságok alapján is érzékelhető a mesterséges beavatkozás.
Kína természetesen mindent tagad és a kommunista párthoz közel álló média sorra jelenteti meg a lejárató cikkeket a nyugatról, az Egyesült Államokról és mindenkiről, aki egyáltalán fel meri vetni a lehetőségét, hogy laboratóriumból szökött ki a vírus.
A sajtótájékoztató során Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főtitkára kitért arra is, hogy a vakcinák egyenlőtlen hozzáférése és elosztása „kétsebességes járványt” hozott létre: a nyugati országok védettek, míg a szegények veszélyeztetettek – idézte az Al Jazeera.
Dr. Tedros ismét felhívta a figyelmet arra, hogy ez egy rendkívül veszélyes játék, mivel amíg a szegény országokban tombol a koronavírus, addig nincs vége a járványnak, ráadásul ez az egész eddigi eredményeket a semmivé teheti.