Hamarosan tárgyalhat a kormány a minimálbér emeléséről
Az infláció növekedése következtében idén már szinte biztos, hogy nem történik meg a beharangozott 4 százalékos minimálbér-emelés, azonban a gazdasági helyzet fokozatos javulása során soron kívül is asztalra kerülhet az ügy.
Idén hosszú vita után februártól emelkedett a minimálbér összege. Akkor még azzal számolt a kormány, valamint a munkaadói és munkavállalói oldal, hogy az idei áremelkedés mellett 4 százalékkal nő a minimálbér.
Azóta kiderült, hogy az infláció idén jóval magasabb lesz 3 százaléknál, az árdinamikák alapján pedig sokkal valószínűbb, hogy akár 4 százalékra is megnőhet, miután áprilisban 5 százalék fölé gyorsult az éves áremelkedési ütem – írta a Portfolio hírportál.
Ekkora inflációra nyolc éve nem volt példa, és minden bizonnyal az elkövetkező hónapokban is tartós marad az áremelkedés, javulás így egyelőre nem várható.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke a lap megkeresésére elmondta, beszélni kell a minimálbér további emeléséről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának következő ülésén, ugyanis szerinte eljött az ideje a további béremeléseknek.
A februári megállapodásban rögzítették a felek, hogy a gazdasági helyzet alakulásának függvényében tovább tárgyalnak majd a minimálbér alakulásáról, amit meghatározhat az is, hogy a kormányzat milyen ütemben csökkenti tovább a járulékokat. A hatéves bérmegállapodás alapján ha 6 százalékkal nőnek a reálkeresetek egy bizonyos időszakban, akkor a kormányzat fokozatosan csökkenti a járulékokat, amelyet a vállalatok a minimálbér emelésére is fordítanak.
Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hangsúlyozta, az első negyedévben tapasztalt, 6 százalékos nemzetgazdasági reálbér-emelkedés nem jelenti automatikusan azt, hogy az év második felében csökken a szociális hozzájárulási adó és emelkedik a minimálbér.