A világ óriás mamutfenyőinek tizedét pusztította el egy kaliforniai bozóttűz
Az erdészek szerint a világ kifejlett mamutfenyőinek 10-14 százaléka pusztult el a tavaly augusztusi tűzben.
Tavaly augusztusban tört ki Kaliforniában több bozóttűz, köztük a Castle nevű, amely 700 négyzetkilométeren pusztított a Sequoia Nemzeti Park területén egy jelentés szerint, amit az MTI nyomán a 444 szemlézett.
A tűz okozta károkat összesítő előzetes elemzés ma lett közreadva, és kiderül belőle, hogy 7500-10000 egyed pusztulhatott el a park területén lévő óriás mamutfenyők közül, amely a világon fellelhető ilyen fafajok 10-14%-a.
A pusztulás mértéke még súlyosabbnak tűnik annak tudatában, hogy az óriás mamutfenyők kifejezetten jól alkalmazkodnak a tűzhöz, sőt, sokszor szükségük is van rá ahhoz, hogy kiszabaduljanak a magvak a tobozokból.
Erdészek szerint évtizedekig fogja nyögni a park ezeket a károkat, a mamutfenyők ugyanis a légköri szén-dioxid raktározása mellett természetes élőhelyet nyújtanak az itteni állatoknak és a vízgyűjtő területeket is védik.
A Nemzeti Park munkatársa, Christy Brigham szerint a százévnyi tűzoltás és a klímaváltozás hatása miatt lehetett a tűz ilyen pusztító és szerinte az eddiginél jóval nagyobb területeken kell majd ellenőrzött égetéseket folytatni, hogy helyreálljon az erdő.