A Facebook nem fogja eltávolítani azokat a posztokat, melyek a vuhani vírus emberi eredetéről szólnak
A Facebook közölte, hogy „a koronavírus eredetét vizsgáló folyamatban lévő vizsgálatok fényében és a közegészségügyi szakértőkkel konzultálva” nem távolítja el azokat az állításokat, amelyek szerint a koronavírus „emberi eredetű vagy gyártású”.
Világszerte egyre nagyobb a nyomás, hogy kivizsgálják a járvány eredetét, beleértve annak lehetőségét is, hogy a vírus a vuhani laboratóriumból származik. A világjárvány kezdete óta a Facebook folyamatosan változtatja, hogy mit enged meg a témában, és mit tilt le a platformról.
Februárban egy sor új állítást jelentett be, amelyeket tiltani fog – köztük azt, hogy a koronavírust egy kínai laboratóriumban hozták létre. Az akkoriban hozzáadott egyéb állítások között szerepelt az a téves elképzelés is, hogy a vakcinák nem hatékonyak vagy éppen mérgezőek.
Lisa Fazio, a Vanderbilt Egyetem pszichológiaprofesszora szerint a fordulat azt mutatja, hogy a tényellenőrzés általánosságban is nehézségekbe ütközik, különösen egy olyan példátlan dolog esetében, mint a koronavírus, amikor a szakértők nem értenek egyet, és új bizonyítékok birtokában meggondolhatják magukat korábbi állításaikkal kapcsolatban.
„Ez az egyik oka annak, hogy a tartalom moderálása nem lehet statikus, a tudományos konszenzus ugyanis idővel változik. Mindez arra is emlékeztet, hogy legyünk alázatosak, és hogy néhány kérdésre a legjobb jelenlegi válasz az, hogy „még nem tudjuk” vagy „lehetséges, de a szakértők szerint valószínűtlen”.”
– mondta Fazio.
A Facebook fordulatára akkor került sor, amikor Joe Biden elnök utasította az amerikai hírszerzés tisztviselőit, hogy „kettőzzék meg” erőfeszítéseiket a koronavírus-járvány eredetének felderítésére, beleértve annak lehetőségét is, hogy a nyomok egy kínai laboratóriumhoz vezetnek.
Miután ezeket az állításokat hónapokig marginális elméletként bagatellizálta, a Biden-kormányzat most csatlakozik a Kínára gyakorolt világméretű nyomáshoz, hogy legyen nyitottabb a járvány kitörésével kapcsolatban. Célja, hogy elhárítsa a republikánusok azon panaszait, hogy Biden nem lépett fel elég keményen, és kihasználja a lehetőséget, hogy nyomást gyakoroljon Kínára az állítólagos obstrukció miatt.
„Továbbra is együttműködünk egészségügyi szakértőkkel, hogy lépést tartsunk a világjárvány változó természetével, és rendszeresen frissítjük az irányelveinket, amint új tények és tendenciák jelennek meg”
– mondta Guy Rosen, a Facebook integritásért felelős alelnöke szerdai nyilatkozatában.
A Facebook általában nem tiltja meg nyíltan a félretájékoztatást a platformján, ehelyett külső felek – köztük az Associated Press – által végzett tényellenőrzéssel egészíti ki a megcáfolt állításokat. A két kivétel a választások és a koronavírus-járvány körül volt – írja a Voice of America.