Akár évekig is tarthat a védettség a felépülés után
Nagyszerű eredményeket közölt két, frissen megjelent tanulmány azok számára, akik átestek a koronavírus okozta megbetegedésen.
Két, frissen megjelent tanulmány szerint a legtöbben, akik felépülnek a Covid-19-ből, akár egy vagy több évig tartó védelemmel is rendelkezhetnek egy újabb megbetegedés ellen, és elképzelhető, hogy a vakcina felvétele után nincs szükségük emlékeztető vagy “booster” oltásra.
A New York Post összefoglalója szerint a Nature-ben hétfőn publikált kutatási eredmények arra utalnak, hogy a vizsgált emberek immunrendszere a koronavírussal való megfertőződést egy évvel követően is rendelkezik memóriával a kórokozóról a csontvelőjükben, ami azt jelentheti, hogy 12 hónap elteltével is képesek lehetnek az antitestek produkálására.
A BioRxicben megjelent eredmények szerint a memória B-sejtek a megfertőződést követően legalább 12 hónappal is erősek maradtak. Ezek a sejtek gyorsan képesek reagálni, ha a szervezet ismét találkozik a vírussal, és hamar antitesteket generálnak.
A második kutatást vezető Michel Nussenzweig, a New York-i Rockefeller Egyetem tudományos munkatársa elmondta, hogy a B-sejtek által biztosított védelem különösen azoknál volt nagymértékben jelen, akik azután, hogy megfertőződtek és felépültek a SARS-CoV-2 vírus által kiváltott megbetegedésből, beoltásra is kerültek – és ez olyannyira igaz, hogy talán még ismétlő vagy “booster” oltásra sincs szükségük.
A St. Louis-i Washington Egyetemen, csontvelő-vizsgálattal végzett kutatás, mely a Nature-ben jelent meg, azonban nem festett ennyire tökéletes képet. A 19 résztvevőből 4-nél nem volt kimutatható memória B-sejt jelenlét, ami azt jelentheti, hogy attól még, hogy valaki megfertőződött, majd felépült a megbetegedésből, nem biztos, hogy erős immunválasszal rendelkezik, ha ismét találkozik a vírussal, így azok esetében is szükséges a vakcina, akik átestek a megbetegedésen.