Kiderült, miért szeretne visszatérni a WHO vizsgálóbizottsága Vuhanba
A WHO Vuhanban járt vizsgálóbizottságának tavalyi jelentésének egy melléklete több olyan pontot is feltárt, amely miatt a kutatók fontosnak tartják a visszatérést.
Többek között a koronavírus-járvány kirobbanásának ideje körül állatokon végzett vizsgálatok eredményeit is tüzetesebben meg akarják vizsgálni a vírus eredete után kutató tudósok, írja a CNN egy forrásra hivatkozva, aki szerint ezt a márciusban közzétett riportjuk szakértők figyelmét elkerülő, 200 oldalas mellékletében írják le.
Ezek az adatok adhatnak súlyt a nemzetközi kérésnek Kína kritikusaitól, hogy tegyék átláthatóvá adataikat, illetve a WHO csapatának azon elhatározásának, hogy visszatérjenek Vuhanba. Hogy ez mikor történik majd meg, egyelőre nem tudni, de akár több, különböző csoport érkezhet majd a tartományba, akiknek mind egy dolgot kell majd vizsgálnia, ezután jöhet a januárihoz hasonló nagyobb csapat.
A függelékben részletesen leírják, hogyan tárolt, illetve pusztított el Kína emberektől vett koronavírusos mintákat, van róla szó egy 2019. decemberi, a koronavírussal együtt tomboló influenzajárványról és az is kiderül belőle, hogy az első diagnosztizált betegek 28 különböző élelmiszert és élőállatot árusító piacon jártak.
A legfőbb újdonság, amit a CNN forrása feltárt, hogy 2019 decemberének első hetében széles körű mintavétel történt 69 féle állatfaj egyedeiből (az első ismert emberi koronavírusos esetet december 8-án jelentették). Ezek léte a WHO márciusi jelentésével lett először közismert.
A Kínába küldött kutatói csoport ezt az egybeesést furcsának találta, és bár eredetileg elfogadták a kínaiak magyarázatát, miszerint ez egy rutinvizsgálat volt, azonban szélesebb körű adatokat nem férhettek hozzá, emiatt szeretnének újra elutazni az országba, hogy ezeket újra szemügyre vehessék.
A csatorna kérdésére a kínai Nemzeti Egészségügyi Bizottság megerősítette a minták létezését, de jelezték, ezeket 2020. februárjában tesztelték koronavírusra és negatívak lettek, illetve, hogy ezek a mintavételek folyamatosak az állatok között terjedő járványok érdekében. Arra nem válaszoltak, hogy mikoriak a minták.
A WHO emellett Hupej tartomány többlethalálozási adatait is át szeretné tekinteni, mivel az ő adataik szerint ezek alapján nem Vuhan környékén, hanem magában a városban kezdhetett el terjedni a betegség.
A függelékben szó van arról is, hogy Kína megsemmisítette a vuhani Hszinhua kórházban vett korai vírusos szövetmintákat. Ezek megőrzésére a kínai személyiségi jogi törvény miatt nem volt mód, illetve az, hogy Kína nem akarta, hogy „a járvány tetőzésén több százezer, potenciálisan fertőző minta legyen tárolva a kórházakban.”