Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
359,50 Ft
Euró
387,78 Ft
Font
450,60 Ft
Bitcoin
63,178 $

Már több tucat képviselőt gyilkoltak meg Mexikóban a választási kampány alatt

Szeptember óta 82 politikust gyilkoltak meg, közülük 46 jelöltet ls megválasztott vezetőt a februártól áprilisig tartó időszakban.

Fotó: David Tomaseti/Unsplash
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Abel Murriete, Ciudad Obregón polgármester-jelöltje éppen szórólapokat osztogatott egy forgalmas utcasarkon május 13-án és a járókelőkkel beszélgetett, amikor két férfi tíz lövéssel kegyetlenül végzett vele.

A rendőrség közleménye szerint a lövések Murriete arcát, nyakát és mellkasát érték. Ahogy az 58 éves ügyvéd és egykori ügyész összeesett, és a járókelők rémülten fedezéket kerestek, a támadók nyugodt léptekkel elhagyták a helyszínt. Soron kívül Elon Musk támogatásával „foglalhatja el Brüsszelt” Orbán Viktor

Ahogyan arról mi is beszámoltunk korábban, Mexikó-szerte hasonló események játszódtak le a június 6-án esedékes félidős választások kampányának megkezdése előtt és ideje alatt. Bár az észak-amerikai országban korábban is gyakori volt a választási időben elkövetett erőszak, a jelenlegi az egyik legvéresebb kampánynak számít.

Februártól áprilisig 46 jelöltek és megválasztott vezetőt gyilkoltak meg, ami a 2018-as választásokhoz képest 44 százalékos emelkedést jelent. Szeptember óta 82 politikus vált gyilkosság áldozatává, legtöbbjükkel lőfegyverekkel végeztek – írja a Wall Street Journal

Az erőszak miatt több mint 60 polgármester-jelölt lépett vissza, és 150 jelölt számára a kormány utasítására védelmet állítottak fel, mert halálos fenyegetéseket kaptak. A mexikói hatóságok szerint a fenyegetések nagy része bűnszervezetektől származik. 

A június 6-i választások során a kongresszus alsó házának új képviselőit, 15 kormányzót és több ezer polgármester és helyi döntéshozót választanak meg, összesen több mint 20 ezer pozícióra.

Az erőszak mögött a mexikói bűnszervezetek állnak, akik az elmúlt években kábítószer-kereskedelem mellett másféle tevékenységek felé kezdtek fordulni. A drogkartellek embercsempészettel, feketepiaci kereskedelemmel és zsarolással foglalkoznak, de előfordulnak olyan csoportok is, akik a helyi önkormányzatok feletti hatalmat megszerezve a fejlesztésekre fordítandó, beszedett adókat is elveszik. 

A kormány becslései szerint közel 200 bűnszervezet működik Mexikóban, ehhez képest azonban a bűncselekmények csupán 0.3 százalékában kerülnek az elkövetők felelősségre vonásra.