Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Veszélyes kozmikus sugárzással telítődhet meg az emberi szervezet minden egyes repülés során

Úgy tűnik, hogy már az utasszállító repülőgépek sem biztonságosak, a legújabb kutatások szerint ugyanis radioaktív sugárzás érhet minket a levegőben.

...svg content...Unsplash
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Toulouse-i Egyetem tudósai létrehoztak egy repülési modellt, és rájöttek, hogy súlyos, már-már életveszélyes kozmikus sugárzás érheti a levegőben tartózkodó gépeket, a világűrből érkező napszelek és radioaktív nyalábok ugyanis képesek közvetlenül károsítani a fedélzeten utazó személyzetet.

Szerencsére nem életszerű, sokkal inkább kisarkított, extrém körülményeket vettek figyelembe a kutatók, az eredmények mégis egészen döbbenetesre sikeredtek – olvasható a Live Science riportjában. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A tudósok korábbi radioaktív napviharokat vettek szemügyre, melyek nagyjából 774-ben és 993-ban történhettek meg, majd ezeket az eseményeket próbálták meg a lehető legpontosabban lemodellezni. 2005-ben is lejátszódott egy hasonló kitörés, ami azonban szerencsére nem végződött tragédiával, hiszen már előre fel tudtak rá készülni.

Egy átlagos New York–Los Angeles repülés során az emberi szervezet egy közönséges röntgenfelvétel elkészítése során fennálló sugárzás 20-50 százalékát nyeli el, ami nem számít kirívó értékeknek, ám mégis elgondolkodtató, hogy fenn a magasban jóval veszélyesebb tartózkodni, mint lent a földön.

Kutatók szerint tanulmányuk főként a jövőbeni repülőgépek tervezői számára lehet releváns, hiszen már előre megtudhatják, illetve megtervezhetik, pontosan miként alakítsák ki a kabinokat úgy, hogy ne érjék káros sugárzások az utasokat.