Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lávatengerrel tört ki egy vulkán Kongóban, evakuálni kellett egy kétmilliós várost (videókkal)

Kitört a Nyiragongo-vulkán a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, melynek következtében evakuálni kellett a 2 millió lakossal rendelkező Goma városát.

...svg content...Fotó: Twitter/URC Uganda
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Lávafolyam övezte a vulkánkitörést, amely a helyiek által készített videók tanúbizonysága szerint már elérte a várost is. A helyi hatóságok éjjel még arról számoltak be, hogy csak a repteret és a külvárost érte el a lávafolyam, a BBC videója szerint azonban már az utcákat is ellepte.

Goma városának lakói csak arra lehettek figyelmesek az éjjel, hogy narancssárgára és vörösre festi az éjszakai eget a vulkán kitörése, amely már ismerős látvány lehetett sokaknak. 2002-ben ugyanis már volt egy jelentősebb kitörés Gomában, akkor 250-en elhunytak és 120 ezer fő otthona semmisült meg. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Még a vulkánkitörés bejelentése és a kormány evakuációs tervének aktiválása előtt több százan kezdtek özönleni az utcákra – írja a The Guardian. A legtöbben amit tudtak, magukkal vittek, hogy amennyiben otthonukat eléri a láva, ne vesszen oda minden.

Ennek kapcsán a BBC-nek egy helyi lakos is azt nyilatkozta, hogy nagyon fél a mostani kitörés kapcsán, mivel jelen volt az ominózus 2002-es lávafolyamnál is, és akkor minden ingósa és az otthona is odaveszett.

A helyiek két irányba kezdtek el menekülni, egy részük a város nyugati részén fekvő magasföldek irányában, másik részük pedig Ruanda határához. Ennek kapcsán a ruandai határőrség elmondta, legalább 3000-en lépték át a határt Gománál, akiket iskolákban és templomokban fognak ideiglenesen ellátni.

A BBC beszámolója szerint a város jelentős részében elment az elektromos áram is, és az egyik autópályát is ellepte a láva, amely Beni és Goma városait köti össze. Arról is érkezett több beszámolója, hogy földrengések rázták meg a környéken a kitörést követően.

A kormány mindenkit arra kért, hogy a helyzet ellenére maradjon nyugodt, de sokakat zavar, hogy nem bocsátottak rendelkezésre megfelelő mennyiségű információt a helyzetről. Eközben a Virunga Nemzeti Park egyik tisztviselője azt követelte, azonnal evakuálni kell mindenkit a reptér körzetéből, ahova a láva elért.

Patrick Muyay kommunikációs miniszter jelentette be, hogy a kormány vészhelyzeti találkozót hívott össze az eset kapcsán, majd később arról számolt be, hogy a láva intenzitása szerencsére lassult, de már dolgoznak a kialakult humanitárius veszély megoldásán.

A Nyiragongo-vulkán a világ egyik legaktívabb vulkánjának tekinthető, viszont sokan aggodalmukat fejezték ki korábban, hogy nem zajlik megfelelően az aktivitásának megfigyelése, miután a Világbank felfüggesztette az ilyen projektek finanszírozását korrupciógyanú miatt.

A legsúlyosabb vulkánkitörés még 1977-ben történt a Nyiragongóval összefüggésben, akkor legalább 600 ember vesztette életét. Egyelőre még nem tudni halálos áldozatokról vagy sérültekről, a lakók még nem tudták megkezdeni a visszatérést a városba.