Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az izraeli-palesztin konfliktus mindkét térfelén lelki terhet ró a civilekre

A közel-keleti erőszak mindkét résztvevőjének civiljei arról traumatizáló eseményekről számolnak be, többek között arról beszélnek, hogy félnek elhagyni a lakásukat, attól tartva, hogy lebombázzák őket.

...svg content...A hajnali izraeli légicsapások egyikében megsemmisült hatemeletes épület romjai Gázában 2021. május 18-án. A Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet és Izrael között május 10-én este kezdődött rakétaháború. A feszültség május elején éleződött ki a térségben, mert zsidó telepesek Jeruzsálem keleti részén ki akartak költöztetni palesztin családokat otthonaikból, és a palesztinok tiltakoztak ez ellen. A helyzet az után mérgesedett el igazán, hogy izraeli rendőrök palesztinokkal csaptak össze a muszlimok szent helyén, az Al-Aksza mecsetnél, amire a Hamász azzal reagált, hogy rakétákkal kezdte lőni Izraelt a Gázai övezetből. Erre Izrael ellencsapásokkal válaszolt. MTI/AP/Halil Hamra
Külföld
Author image

Takács Petra

Szerkesztő

Izrael kedden újabb légicsapásokat mért gázai célpontokra, amire válaszul palesztinok tucatnyi rakétát lőttek izraeli területekre, ezzel indítva a harcok második hetét.

A kanadai CTV egy Gázában élő írót, Maram Faradzsot érte el, aki arról számolt be, hogy míg eddig a reggelei munkába menetellel, estéi pedig a családjával és barátaival eltöltött időről szóltak, mára „minden megváltozott.” Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Faradzs arról beszélt, hogy Gázában nincs hozzáférésük olyan búvóhelyekhez, mint másoknak (utalva ezzel az izraeli városokra), így amikor bombázást hallanak, anyjával a konyhaasztal alá, vagy egy ajtó mögé bújnak. Mint mondta, az elmúlt héten „az elképzelhető legrosszabb dolgokat élte át.”

„Láttam haldokló gyerekeket, a szeretteiket, elhunyt gyerekeiket gyászoló anyákat, pillanatok alatt porig rombolt otthonokat. Nem tudok enni, nem tudok munkába menni, nem tudok aludni, még a mosdóba sem tudok kimenni, mert attól félek, ott ér bombatalálat. Őrület.”

A CTV helyi tudósítója arról számolt be, hogy eddig ötvenezer palesztinnek kellett a bombázások miatt elhagyni otthonát, őket az ENSZ által üzemeltetett iskolákban szállásolták el, míg kedden megnyílt az egyik gázai határátkelő, hogy a segélyszállítmányok eljussanak a helyiekhez.

Eddig legalább 212 palesztin (köztük 61 gyermek) hunyt el és 1400-an sérültek meg a gázai egészségügyi minisztérium szerint. Izraelben eddig tíz áldozat volt, köztük egy ötéves gyermek.

Egy másik helyi beszámoló Jeruzsálemből jelentkezett. Mint elmondta, mivel ezt a várost nem bombázzák, így egyszerűbb az élet, de nem sokkal, mivel folyamatos tüntetések zajlanak:

„Nagyon feszült a hangulat, az emberek nem mozdulnak ki annyit, mint szoktak, egyáltalán nem a normális élet folyik itt, ráadásul nem is mi kaptuk a nehezebbik részét. Folyamatosan kapjuk a híreket a szeretteinkről a déli városokban, amiket bombáznak.”

Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden hétfőn már arról beszélt, hogy országa támogatja a tűzszünet ötletét, de hozzátette, hogy nem akarják belekényszeríteni ebbe a feleket.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.