Továbbra sem tudni, lesz-e minimálbér-emelés az év második felében
A legutóbbi bérmegállapodás értelmében, amennyiben júliustól a 15.5 százalékos szociális hozzájárulási adó két százalékponttal csökken, akkor automatikusan nő 1-1 százalékkal a minimálbér és a bérminimum is.
Amennyiben ez megvalósulna, a minimálbér a mostani bruttó 167 400 forintról 169 ezerrel, míg a bérminimum a mostani bruttó 219 ezer helyett 221 ezer forintra emelkedne júliustól kezdve – hívta fel a figyelmet a 24.hu.
Az adótörvény és a költségvetés tervezetében azonban nem szerepel ekkora csökkenés, a szociális hozzájárulási adó mértéke csak 2022. július 1-től csökkenne, ráadásul nem 2 százalékponttal, hanem 15.5-ről 15 százalékra csökkenne az adókulcs.
Ebből arra lehetne következtetni, mint ahogy a Népszava is írta, hogy az idei júliusra sokak által várt 1 százalékos minimálbér-emelésből valószínűleg nem lesz semmi. A 24.hu ezért felkereste a Pénzügyminisztériumot a kérdésben, ám az Innovációs és Technológiai Minisztérium válaszolt.
Mint írták a válaszban, a minimálbérről szóló megállapodásban az egy százalékos évközi emelésnek feltétele volt a szociális hozzájárulási adó csökkenése. Emlékeztettek: a hatéves megállapodás szerint 2019-től 2022-ig négy alkalommal csökkenhet az adó mértéke 2-2 százalékkal, ha a reálkereset-növekedés negyedéves szinten eléri a 6 százalékot.
Az ITM tájékoztatása szerint 2020 negyedik negyedévére a reálkereset-növekedés mértéke nem érte el azt a küszöböt, amelyet megszabtak a szociális hozzájárulási adó csökkentésének feltételeként.
A minisztérium ugyanakkor kiemelte, hogy a Központi Statisztikai Hivatal rövidesen közzé fogja tenni a 2021 első negyedévére vonatkozó adatsorokat, mely megalapozhatja akár az évközi minimálbér-emelkedést.
Ez pedig meg is valósulhat, ugyanis a januári és februári adatok alapján 6.6 százalékkal nőtt az éves reálkereset, ráadásul arra is volt már példa, hogy a kormány 4.6 százalékos növekedésnél döntött úgy, hogy 2 százalékponttal csökkenti a szocho-t, még 2020. július 1-jén.