Jó hírek érkeztek a Sanofi-GSK koronavírus elleni vakcinájáról
A Sanofi és a GlaxoSmithKline által kifejlesztett kísérleti koronavírus elleni vakcina erős immunválaszt mutatott a klinikai vizsgálatok korai szakaszának eredményei alapján, ami lehetővé teszi, hogy egy utolsó stádiumú vizsgálatba lépjen – közölte a francia gyógyszergyártó hétfőn.
A Sanofi és a brit GSK közölte, hogy a következő hetekben kezdődik egy globális harmadik fázisú vizsgálat, amely több mint 35 ezer felnőtt bevonásával zajlik majd, s azt remélik, hogy az oltóanyagot a negyedik negyedévre már engedélyeztethetik. A Sanofi és a GSK tavaly decemberben kénytelen volt újraindítani a klinikai kísérletet, amikor a vakcina az idősebb felnőtteknél gyenge immunválaszt mutatott, mely a gyenge antigénformulának tudható be.
„A második fázis időközi eredményei 95 és 100 százalék közötti szerokonverziót mutattak a második injekciót követően minden korcsoportban és minden dózisban, elfogadható tolerálhatósággal, biztonsági aggályok nélkül”
– közölte a Sanofi.
A szerokonverzió azt jelenti, hogy a vakcina képes a szervezetet a koronavírus elleni antitestek termelésére késztetni, melyet a tudósok a vérben mértek, a későbbi tömeges vizsgálatok pedig valódi fertőzéseken alapulnak majd.
„Érdekes módon azt is megfigyeltük, hogy a vakcinánk magasabb antitestválaszt generált azoknál, akik már korábban megfertőződtek a koronavírussal, ezt tovább elemezzük, mivel ez arra utalhat, hogy vakcinánk potenciális emlékeztetőként szolgálhat, függetlenül attól, hogy ki milyen vakcinát kapott (korábban)”
– mondta Su-Peing Ng, a Sanofi vakcinákért felelős globális orvosi vezetője.
Ng elmondta, hogy a vakcinát a második fázisú vizsgálatban nem tesztelték az úgynevezett változatok ellen, de a harmadik fázisú vizsgálatban már különböző törzsek ellen is fogják vizsgálni, beleértve a B.1.351 néven ismert, először Dél-Afrikában észlelt mutációt – írja a Reuters.
Ng szerint a Sanofi azonban párhuzamos vizsgálatokat végzett a változatok elleni vakcinák értékelésére, amelyek eredményeit várhatóan hamarosan közzéteszik. A GSK és a Sanofi vakcinajelöltje ugyanazt a technológiát használja, mint a Sanofi egyik szezonális influenza elleni vakcinája, ehhez pedig a GSK által gyártott adjuvánst, azaz az oltás erősítőjeként hatóanyagot párosítanak.
A Sanofinak eddig az Egyesült Államokkal, az EU-val, az Egyesült Királysággal és Kanadával, valamint az Egészségügyi Világszervezet által támogatott COVAX programmal vannak beszerzési megállapodásai. A vállalat ígéretet tett arra, hogy idén más gyógyszergyártóknak is segít, és „fill and finish” megállapodásokat köt a Pfizer/BioNTech, a Moderna és a Janssen által gyártott vakcinákra.
A GSK-val közös vakcinaprojektje mellett a Sanofi az amerikai Translate Bio vállalattal közösen dolgozik egy mRNS-vakcinán, melynek klinikai vizsgálatait már meg is kezdték.