Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Forradalmasíthatják a földrengés-előrejelzést, új módszert alkottak meg

Az amerikai Stanford Egyetem kutatói egy teljesen új rendszert dolgoztak ki, mely minden eddiginél hamarabb és gyorsabban tudja előre jelezni, ha jelentősebb földmozgás várható.

...svg content...A 2011-es földrengés és szökőár áldozatainak emlékére papírlámpásokat gyújtanak Tokióban 2021. március 10-én, a több mint 18 ezer halálos áldozatot követelő természeti katasztrófa tizedik évfordulójának előestéjén. MTI/EPA/Franck Robichon
Tudomány
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A rendszer a DeepShake elnevezetést kapta, és a szeizmikus jeleket elemzi – adta hírül a LiveScience. A módszerrel előre tudják jelezni az erős rázkódást a földrengés legkorábban észlelt hullámainak általános jellemzői alapján.

Mint írták, ehhez úgynevezett mély neurális hálózatot, a mesterséges intelligencia egy fajtáját fogják használni, hogy a korábbi földrengések mintáit alapul véve ki tudják rajzolni, hogy az éppen elinduló rengések milyen mintázatot fognak követni. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Hagyományosabb módszerrel már van egy nagyon hasonló rendszer használatban az Egyesült Államok nyugati partjainál, ShakeAlert név alatt. Ez a rendszer a földrengés mozgásának első hullámait (P hullámok) érzékeli, majd ezek alapján kiszámolja, hogy mikor fognak megérkezni a nagyobb rengést okozó, lassabb S hullámok.

Az új módszer azonban, amely a korábbi földrengések mintázatát alkalmazza, gyorsabban lesz képes megjósolni az új rengések alakulását, ráadásul könnyebb általánosíthatóságot eredményez a földrengésre egyébként hajlamos régiókban.

Avoy Datta, a Stanford Egyetem egyik kutatója elmondta, a projekt elkezdése idején az volt a céljuk, hogy forradalmasítsák a földmozgás-előrejelzési egyenleteket, ugyanis a jelenleg használt módszerek meglehetősen lassúnak bizonyultak eddig.

Hozzátette: a kutatók direkt úgy kalibrálták az új rendszert, hogy az egymás utáni nagyobb földrengéseknek nagyobb súlyt határozzon meg, ettől fogva pedig a korai figyelmeztetőrendszer-funkció jobban ki fog tudni teljesedni.

Datta elmondása szerint 6.1 millimásodpercbe telik, hogy egyetlen GPU-n lefuttassanak 25 DeepShake modellt, így „villámgyors” lesz a rendszer. Az egyik legnagyobb teszten már ki is próbálták a rendszert Kaliforniában, ahol 13 másodperc alatt tudták a hálózat más szeizmikus állomásait figyelmeztetni a földrengés bekövetkezése előtt.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.