Csökken a koronavírusban való elhalálozás esélye a késleltetett második oltással
Egy tanulmány szerint jelentősen csökken a koronavírusban való elhalálozás esélye, ha a betegség elleni oltás második dózisát késleltetik.
Az első koronavírus elleni oltást követően késleltetett második vakcina beadása a 65 év alattiaknál bizonyos feltételek között csökkentheti a halálos áldozatok számát egy prediktív modellt alkalmazó tanulmány szerint, melyet a Reuters szemlézett.
Már egy ideje folyik a vita arról, hogy a megszokott kéthetes helyett nagyobb időközzel adják be az oltás második dózisát, hogy valamennyi védelmet a lehető legtöbb embernek biztosítsunk.
A Pfizer szerint például nincs bizonyíték arra, hogy a két dózis közötti időszak 12 hétre emelése – melyet Nagy-Britannia meglépett – hasznos, azonban az angol adatok alapján a halálos betegség kialakulása ellen 80%-ban védett már egy dózis is, míg a fertőzések száma 70%-kal csökkent.
A BMJ nevű folyóiratban megjelent tanulmány egy százezres amerikai minta alapján lefuttatott szimulációt vesz alapul, különböző fertőzéshez vezető helyzeteket különböző feltételek, például a vakcina hatékonysága, az immunizáció mértéke, illetve a vakcina halálos megbetegedés ellen való védelme alapján vizsgálta.
„Az eredmény alapján bizonyos feltételek mellett a halálos és súlyos megbetegedések, de a fertőzések száma is csökkenthető a második dózis késleltetésével” – írják a kutatók.
Ezen feltételek a vakcina egy dózisának legalább 80%-os hatékonysága és a lakosság 0,1-0,3%-ának immunizálása naponta. Amennyiben ezek biztosítottak, a második dózis késleltetése százezer emberből 26 halálát előzheti meg – a szokásos menetrend csak 47-et. A tanulmány nem tesz közzé ajánlást arra, mikor érdemes a második dózist beadni.