Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A koronavírus több férfival végez, de a vesztegzár a nőkre nézve jár rosszabb következményekkel

A SARS-CoV-2 vírusnak nem csak közegészségügyi, hanem súlyos gazdasági és társadalmi következményei is vannak, amik a nemek közötti egyenlőségért folyó harcot is igencsak visszavethetik, ha szimplán a statisztikákat nézzük.

Egészség/Életmód
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Számos kutatómunka és adat alátámasztja, hogy a koronavírus a férfiakra tekintve veszélyesebb, ugyanis több férfi esetében végződik halálos kimenetellel egy esetleges megbetegedés. A járvány megfékezése érdekében hozott korlátozások viszont pont ellenkezőleg, a nők vállára tesznek sokkal nagyobb terhet.

Nem érdemes elmenni a tény mellett, hogy a kijárási korlátozások és a négy fal közé szorulás következtében az átlagoshoz képest ugrásszerűen megnőtt a családon belüli erőszak aránya, aminek döntő többségében nők az áldozatai. Nem véletlen, hogy korábban több országban is betiltották az alkoholárusítást ideiglenesen, mivel egyértelmű összefüggés látszódott az alkoholfogyasztás és a családon belüli erőszak emelkedése között. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A jelentős erejű gazdasági következmények is látszólag a nőket érintik sokkal súlyosabban, amire Németországban egy tanulmány is született korábban: azoknál a családoknál, ahol van 14 év alatti gyermek, a nők sokkal nagyobb többségben csökkentik a munkaidejüket, csakhogy a gyereknek gondját viseljék, ami növelheti a nemek közötti fizetésegyenlőtlenséget.

Más járványok esetén – különösen az Ebola és a Zika kitöréseinél – szintén megfigyelhető volt, hogy a súlyosabban érintett régiókban komoly hátralépések történtek a női jogok fejlődésének tekintetében, és számos szakértő szerint ugyanez megtörténhet a koronavírus-járvány következtében is.

A CNN analízise a témában érdekes eredményekre jutott, ami során szakértői véleményekre alapozva kijelentették, hogy nagyon veszélyes szimplán csak az egészségügyi adatokra támaszkodni a járvány hatásainak megítélése során, mivel az elég egyértelmű tendenciát mutat: a férfiak 50%-kal nagyobb valószínűséggel halnak bele a vírusba, mint a nők.

Érdemes szemügyre venni, mi folyik a járvány elleni harc frontvonalán: a globálisan 234 millió egészségügyi és szociális szektorban dolgozóknak körülbelül kétharmada nő. Ennek ellenére ugyanebben a szektorban összességében a férfiak 28%-kal többet keresnek, mint női kollégáik.

A különbség 10%-a az eltérő professziókkal magyarázható, 7%-a azzal, hogy nők átlagosan kevesebb munkaórát dolgoznak, viszont a maradék 11%-os különbség ugyanúgy fennmarad, ha ugyanakkora mennyiségű munkaórát és ugyanazt a beosztást vesszük alapul.

A kanadai Simon Fraser Egyetem kutatója, Julia Smith ennek kapcsán ki is emeli, ha csak a felületet, vagy úgynevezett elsődleges hatásokat nézzünk, akkor valóban igaz, hogy a férfiakat rosszabbul érinti a járvány, viszont ha a teljes képet és a másodlagos hatásokat is vizsgáljuk, akkor kitűnik, hogy a nők még inkább megisszák a levét az egész járványnak.

Egy újabb kutatással támasztották alá, hogy a gyermekekre nézve kevésbé veszélyes a SARS-CoV-2:

https://liner.hu/egy-ujabb-kutatas-bizonyitja-a-gyerekek-koronavirussal-szembeni-ellenallokepesseget/

NASA: újabb részletek jelentek meg, milyen lesz a következő holdra szállás

Az űrügynökség a weboldalán képeket is megosztott, amelyeken a történelmi pillanat látható.

Kitiltanák a fiatalokat, a törvény elhalasztását kérik az ausztrál közösségi oldalak

A törvény célja az ausztrál miniszterelnök szerint az, hogy enyhítsék a közösségi média által okozott „károkat”. A Digital Industry Group ügyvezető igazgatója szerint azonban nem volna szabad elhamarkodottan dönteni.

Halálra égett egy mozgáskorlátozott nő Csömenden

Halálos tűzeset történt Csömenden, ahol egy mozgáskorlátozott nő vesztette életét, nem lehetett rajta segíteni.

Elgázolt egy embert a HÉV