Mennyire súlyos Japán negyedik hulláma, és milyen hatással van az olimpiára?
Az olimpia időpontja egyre csak közeledik, Japán pedig a világjárvány kezdete óta már a harmadik rendkívüli állapotot hirdette ki, mivel a fertőzések száma aggasztóan megugrott az országban.
Alig három hónappal az olimpia előtt Japán még a koronavírus negyedik hullámával is szembe kell, hogy nézzen, miközben az oltási kampány lassabban halad, mint más fejlett országokban. A variánsok terjedése és a lassú ütemben haladó oltások is hozzátettek a rendkívüli állapot kialakulásához, a helyzetet pedig tovább rontja, hogy jelenleg a teljes lakosság csupán 2 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltást.
A jelenlegi helyzet azért is aggasztó, mert Japánban három hónap múlva kezdődnének meg az olimpiai játékok, a szükségállapot miatt azonban kérdéses, hogy képesek lesznek-e megbirkózni a járvány gyors ütemű terjedésével, vagy sem. Az országban hétfőn 3200 új megbetegedést regisztráltak, mely a legrosszabb szám január vége óta, amikor az országban a koronavírus harmadik és eddigi legsúlyosabb hulláma zajlott.
A kormány bejelentette, hogy a rendkívüli állapot „rövid és erőteljes” lesz, és a korlátozó intézkedések két hétig, április 25. és május 11. között tartanak majd, Szuga Josihide miniszterelnök szerint az újonnan kihirdetett rendkívüli állapot „rövid és hatásos” lesz.
„Az olimpia nem lesz túl szórakoztató, ha a koronavírus és új változatai tovább terjednek. Üzletemberek és politikusok szerint izgalmas és szórakoztató lesz. Ez igaz lehet, de inkább ijesztő lesz, ha nem vagyunk megfelelően védve” – mondta Mieko Nakabayashi, a japán Waseda Egyetem társadalomtudományi professzora a BBC Worldnek.
Szakértők szerint az oltások késedelme az oltóanyagok engedélyezésének megnövekedett bürokratikus akadályainak tudható be, mivel a japán hatóságok eddig csak a Pfizer készítményének adtak zöld utat, az AstraZeneca és a Moderna oltóanyagának jóváhagyása pedig csak a következő hónapban várható.
Azonban az oltások üteme és a koronavírus negyedik hulláma által keltett bizonytalanság egyre csak fokozza a július 23-án kezdődő olimpiai játékok életképességéről és biztonságáról szóló vitát, a lakosság pedig egyre inkább ellenzi az olimpia megrendezését, egy év elején végzett közvélemény-kutatásból pedig kiderült, hogy Japán lakosságának 80 százaléka véli úgy, hogy el kellene halasztani az eseményt.
A helyzet azért is érdekes, mert bár a japán kormány a megrendezés mellett döntött, még mindig fenntartja a jogot, hogy lemondja az eseményt, ha a járványhelyzet nem indul jelentős javulásnak a következő időszakban. A kételyek és a közvélemény ellenkezése ellenére mind a kormány, mind a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és az esemény szervezőbizottsága is ragaszkodik ahhoz, hogy a rendezvényt biztonságosan képesek lesznek lebonyolítani – írja az El Universal.