Halálos áldozatokat követeltek a tüntetések Csádban
Idriss Deby csád elnök április 19-én vesztette életét a frontvonalon, halála után az ország katonai tanácsa vette át a hatalmat. Néhány ellenzéki politikus puccsnak nevezte a katonai hatalomátvételt és tiltakozásra szólította fel a lakosságot.
Az Idriss Deby néhai elnök múlt heti halált követő, a polgári hatalom visszaállítását követelő demonstrációk során már legalább két ember életét vesztette és 27-en megsebesültek. Deby halála után tovább fokozódott a katonai átmenet és a 30 éves autokratikus uralom alatt kimerült Csádban a feszültség.
Egy fővárosi kórház névtelenségét megőrző tisztviselője megerősítette, hogy egy húszas éveiben járó férfit életét vesztette, akit 27 másik sebesülttel együtt szállítottak a sürgősségi osztályra a keddi tüntetések során. Szemtanúk szerint Moundouban, Csád második legnagyobb városában egy demonstráló szintén életét vesztette.
A hatalmat átvevő katonai tanács hétfő este elrendelte a tiltakozások betiltását, mely szerint semmiféle “rendbontó tüntetés” nem engedélyezett, amíg az ország gyászolja a néhai elnököt. A katonai tanács élén jelenleg a kinevezett elnök, Mahamat Idriss Deby, a néhai Deby fia áll.
– idézett egy tüntetőt a TRT World.
Az Afrikai Unió aggodalmát fejezte ki a katonai hatalomátvétel miatt, miközben Franciaország és Csád néhány szomszédos országának vezetése közös polgári-katonai kormány létrejöttét szorgalmazza.
A tiltakozók körében éles franciaellenes hangulat alakult ki, akik Csádot egykor gyarmati uralom alatt tartó Franciaországot hibáztatják, mert az emberek akarata ellenére a Deby-rendszert támogatta. A közösségi oldalakon közzétett bejegyzések szerint a tüntetéseken több francia zászlót égettek el.