Egyelőre Amerikában is csak álmodozhatnak erről a beoltottak
Dr. Rochelle Walensky, az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) vezetője elmondta, az Egyesült Államok még nem áll készen arra, hogy feloldja a kötelező beltéri maszkviselést.
Mint arról mi is beszámoltunk, a keddi naptól kezdve hatalmas engedményt kapnak azok az amerikaiak, akik már megszerezték a koronavírussal szembeni, előírások szerinti védettséget: kisebb csoportokban, de már maszk nélkül is tartózkodhatnak kültéren.
Az amerikai iránymutatások eltérnek a magyartól, mivel míg Magyarországon már az első dózis után megkapjuk a védettséget jelentő igazolványt, addig az USA-ban a Pfizer-BioNTech és a Moderna második, valamint a Janssen egyetlen dózisa utáni két héttől kezdődően tekintik védettnek az embert.
A beoltott embereknek is kell azonban maszkot viselni, ha szabadban olyan helyre mennek, ami zsúfolt nyilvános térnek tekinthető, valamint minden egyes zárt nyilvános térben is kötelező a maszk. Egyelőre csak a kisebb gyülekezésekre engedélyezte a CDC a maszk eldobását.
Dr. Rochelle Walensky azzal indokolta, hogy még nem oldják fel a beltéri maszkviselést követelményét, hogy még növelni akarják a beoltottak és lenyomni a fertőzöttek számát, amely szerinte még továbbra is nagyon magas:
Múlt héten az Egyesült Államok egészségügyi hatósága feloldotta a Johnson & Johnson gyógyszeripari cég leányvállalata, a Janssen által kifejlesztett védőoltások beadását, miután kiderült, hogy az egy dózisban beadagolható vakcina esetében minimális a vérrögösödés rizikója.
Korábban többször is beszámoltak arról, hogy véralvadási zavarok és vérrögképződés jelentkezett mellékhatásként, melyben életüket vesztették a vakcinák igénylői, ám később bebizonyosodott, hogy véletlen egybeesésekről volt szó, illetve az érintett személyeknél egyébként is fennállt a rendellenességek eszkalálódásának kockázata.