Rengetegen nem kérik a második adag oltást Amerikában
Mintegy ötmillió ember nem vette fel a koronavírus elleni védőoltás második dózisát az Egyesült Államokban, aminek elsősorban az az oka, hogy tartanak a mellékhatásoktól, illetve, hogy úgy érzik, így is védettek már a fertőzéssel szemben.
Az amerika Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) adatai szerint több mint öt millió ember, vagyis az első dózis koronavírus elleni vakcinával már beoltott személy nem vette fel a második adag oltóanyagot, amikor esedékes lett volna, ez pedig aggasztó tendenciát jelent – írja a 444.
A portál a New York Timesra hivatkozva írja, hogy sokan, akik már felvették az első adag vakcinát, azért vonakodnak, mert tartanak a mellékhatásuktól, vagy azért, mert már az első dózis után is elég védettnek érzik magukat.
Ez hamis biztonságérzetet jelenthet, hiszen – bár a Pfizer például jó adatokkal rendelkezik az első adag után – az elérhető teljes védettség kialakulásához mindkét dózisra szükség van, ráadásul a második dózis beadása után a szervezetnek még mindig szüksége van néhány hétre ahhoz, hogy a lehető legnagyobb védettség létrejöjjön.
A második dózis felvételét sok esetben szintén akadályozta, hogy nem volt elegendő a készleten lévő oltóanyag, vagy éppen nem annak a gyártónak a vakcinájából volt elérhető dózis, amelyre szükség lett volna – az Egyesült Államokban jelenleg a Pfizer-BioNTech és a Moderna koronavírus elleni védőoltásait alkalmazzák a védettség kialakításához, és ismét használják a korábban átmenetileg felfüggesztett Johnson & Johnson egyadagos Janssenjét.
Annak érdekében, hogy az emberek megjelenjenek a második dózis beadására vonatkozó időponton, telefonon, sms-ben és levélben emlékeztetik a lakosságot erre több államban, valamin számos helyen félretették a készletet azok számára, akik korábban nem jelentek meg a megbeszélt helyen és időben a második adag vakcina felvételére.