Egy szoftver miatt került több postás börtönbe, mert senki nem akarta elismerni, hogy az rosszul működhet
A brit postai hivatal az elmúlt két évtized során egy Horizon nevű szoftvert használt, amelynek végzetesnek bizonyuló problémái voltak: különböző hibák miatt úgy tűnt, mintha a dolgozók több tízezer brit fonttal lopták volna meg a postát.
Ennek pedig az lett a következménye, hogy számos postást bűncselekmény elkövetése miatt ítéltek el, akár börtönbüntetésre is – írja a BBC. Mindezt pedig azért, mert a brit postai hivatal egyszerűen nem volt hajlandó elismerni, hogy a szoftvernek lehetnek gondjai, ragaszkodtak hozzá, hogy az teljesen jól működik.
A BBC szerint viszont a posta annak ellenére, hogy folyamatosan mentegette a szoftvert, pontosan tudta, hogy hibás. Van ugyanis arra utaló bizonyíték, hogy a postai vezetés tisztában volt azzal, hogy a rendszer pontatlan eredményeket tud mutatni, még az első büntetőítéletek meghozatala előtt.
Az évtizedek óta tartó harc végül eredményes lett az áldozatok részéről, ugyanis elismerték a szoftver hiányosságait és most 39 embernek fogják megváltoztatni az ítéletét. Ez pedig azért is fontos, mert ezzel az ügy úgy vonul be a történelemkönyvekbe, mint a legnagyobb bírói tévedéssorozat, amit az Egyesült Királyság látott.
A BBC beszámolója szerint azonban ennek a hatásai felbecsülhetetlenek lettek, többeknek tönkrement a házassága vagy nem tudták annyit látni gyermekeiket. Janet Skinner, az egyik áldozat például 9 hónapig nem láthatta a gyerekeit börtönbüntetése miatt, mert a szoftver 59 ezer fontos hiányt mutatott, amit az ő felelősségének tulajdonítottak be.
Volt olyan is, aki munkalehetőségektől esett el, mert ott volt a börtönbüntetés a neve mellett, egy másik nőt pedig terhessége alatt küldték börtönbe. Egy férfi állítólag öngyilkos is lett, miután a szoftver 100 ezer fontos hiányt jelzett a neve mellett, majd később az őt váltó postásnál is hiányosságokat jelzett a rendszer.
A Horizont a japán Fujitsu nevű vállalat fejlesztette, amely végül 736 postai dolgozó büntetőeljárását alapozta meg 2000 és 2014 között, akik közül többen is börtönben kötöttek ki. A szoftverhiba ugyanis azt mutatta, hogy a dolgozók irányítása alatt lévő számlákról források hiányoznak – amelyeket riadtságukban dolgozók a házuk elzálogosításával vagy saját pénzükkel próbáltak pótolni.
Boris Johnson, az Egyesült Királyság miniszterelnöke is reagált a hírekre, amelyet „visszataszító igazságtalanságnak” nevezett. Mint írta, nagyon örül a bíróság döntésének, amelyben 39 érintett ítéletét változtatták meg.