Otthoni wifi-routereket vettek célba kiberbűnözők
Rajnai Zoltán, az Óbudai Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskolájának helyettes vezetője, országos kiberkoordinátor elmondta, a távmunka révén egyre többen vannak kitéve a napi szintű támadásoknak.
Rajnai a Spirit FM Exkluzív Novák Andrással című műsorában figyelmeztetett, mivel az otthoni munkavégzés során nem csupán levelezgetünk és dokumentumokkal dolgozunk, hanem hozzáférünk céges adatbázisokhoz is, ezért kiemelten fontos számítógépünk védelme, hiszen sokszor éppen ezeket a lehetőségeket kihasználva települnek fel PC-nkre nem kívánt vírusok és malware-ek.
Rajnai hozzátette, az egyik legnagyobb probléma a routereknél kezdődik, és bár rendszeresen kellene cserélni rajtuk a jelszót, sokan megvonják a vállukat, hiszen „egy router kit érdekelhet?”
Az online oktatás alkalmával a szülő gyakran a céges laptopját adta gyermekének a tanuláshoz, a kisebbek pedig természetesen más helyekre is elkalandoztak, ezáltal kockázatoknak tették ki a számítógépen tárolt bizalmas adatokat.
A koronavírus miatti lezárások időszakában volt olyan nap, amikor 160 millió zsarolóvírusos e-mail indult el a kiberbűnözőktől. Rajnai elmondta, a kiberbűnözés válfajt váltott, így amikor valaki egy zsarolóvírusos támadást szenvedett el, ott már technikai segítséget képtelenség nyújtani.
A legjobb megoldás a helyzet kezelésére a megelőzés – ha nem nyitunk ki kétes eredetű e-maileket, amelyeket láthatóan rossz magyarsággal írtak, valamint linkekre sem kattintunk, illetve használunk vírusirtót, akkor teljes biztonságban érezhetjük magunkat.
Most sem szabad bedőlni a posta nevében érkező csomagos csalásoknak, a legjobban tesszük, ha az ehhez hasonló e-maileket és SMS-eket még azelőtt töröljük, hogy elolvastuk volna, mit tartalmaznak.