Nem kéri az EU az AstraZeneca és a Janssen extra vakcináit egy szóvivó szerint
A Johnson & Johnson és az AstraZeneca oltóanyagai helyett a
Pfizer beszerzésére koncentrálna az Európai Bizottság.
Várhatóan nem tart igényt az AstraZeneca és a Johnson & Johnson Janssen oltóanyagának összesen 300 millió pótlólagos adag koronavírus elleni vakcinára, melynek beszerzésére a megkötött szerződések záradéka ad lehetőséget.
Az így kieső dózisokat az EU a Pfizer-BioNTech oltóanyagával pótolná az EU az Európai Bizottság illetékes szóvivője szerint – írja a 444 a Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Erre a lépésre több oka is lehet az Európai Bizottságnak a névtelenségét megőrző forrás megjegyzései alapján: a brüsszeli testület egyrészt el kívánja hagyni azokat az oltóanyagokat, melyekkel összefüggésben a ritka vérrögképződéses esetek előfordultak (tehát a Johnson & Johnson, illetve az AstraZeneca készítményét), valamint távolságot kíván tartani a brit-svéd AstraZenecától, mivel az gyártási problémákra hivatkozva hátráltatta az unió tagországainak megállapodás szerinti vakcinaellátását.
Az Európai Bizottság október 8-án egyezett meg a Johnson & Johnsonnal a 200 millió dózis Janssen oltóanyag beszerzéséről, ekkor abban állapodtak meg, hogy az EU-nak további 200 millió dózis vásárlására is lehetősége van az akkor aláírt szerződés alapján.
Az AstraZeneca gyógyszergyárral augusztus 14-én állapodott meg a brüsszeli testület 300 millió dózis koronavírus elleni védőoltás megrendeléséről. Az aláírt szerződés záradéka szerint az unió tagállamainak lehetősége van további, legalább 100 millió adag vakcina megvásárlására.
Mivel a bizottság azzal számol, hogy a Pfizer oltóanyagai elegendőek lesznek ahhoz, hogy nyár végéig beoltásra kerüljön az EU lakosságának legalább 70 százaléka, nincs szükség a Johnson & Johnson és az AstraZeneca szerződéseibe foglalt extra adagokra.
Mint arról mi is beszámoltunk, Ursula von der Leyen korábban bejelentette, hogy az Európai Bizottság megállapodást kötött a Pfizer-BioNTechkel a koronavírus elleni oltóanyagok szállításának felgyorsításáról, így a 2021 negyedik negyedévére tervezett 50 millió dózis vakcinát már a második negyedévben megkezdi leszállítani a cég.
Von der Leyen arról is beszámolt, hogy a bizottság megkezdte a tárgyalásokat a Pfizerrel egy 2023-ig szóló szerződéshosszabbításról, ami további 1.8 milliárd dózis oltóanyag beszerzéséről szól a 2022-23-as évekre.