Kötelező karantén nélkül nyitja meg a határait Olaszország az uniós országok számára
Az olasz miniszterelnök, Giueseppe Conte kedden a Parlament alsóháza előtt számolt be arról, hogy Olaszország megnyitja a határait a legtöbb Európai Uniós ország előtt június 3-tól, és kötelező karantént sem vetnek ki beutazókra.
Több európai országban kezd körvonalazódni, miként fogják újranyitni a még március elején lezárt határokat, egyeseknél – köztük Spanyolországban és Nagy-Britanniában – csak akkor vállalják be, ha a beutazók kötelezően kéthetes karanténba vonulnak a megérkezést követően.
Olaszországban más megközelítést fognak alkalmazni, ott az Európai Uniós országok felé „karanténtól mentesen” történik meg a határnyitás annak érdekében, hogy Conte szavaival élve „újra lehessen indítani a gazdaságot”. Mivel Olaszország bruttó össztermékének több mint 10%-át teszi ki a turizmus, ezért valóban kulcsfontosságú lehet az újraindulás.
Conte eredetileg május 13-án támadta le teljes erővel az Európai Unió javaslatát, amely alapján úgynevezett „turistafolyosókat” hoztak volna létre olyan országok között, melyeknek hasonló epidemiológiai körülményeik vannak, vagyis hasonló járványhelyzettel küzdenek. Conte akkor úgy fogalmazott, hogy ez „privilégizált” turisztikai központoknak hozna létre az unión belül, amit nem áll érdekükben jóváhagyni.
Később Conte úgy nyilatkozott, ha „az adatok továbbra is ilyen jól alakulnak”, akkor a schengeni övezeten belül lévő országok számára megnyithatják Olaszországot, ugyanakkor még nem volt tiszta a miniszterelnök álláspontja a kötelező karantén kérdéséről. Ezt követően érkezett az alsóházi ismertető, ahol tisztába tette Conte, hogy nem lesznek ilyen szigorú szabályok.
Conte bejelentése tovább fokozta az unión belüli vitát a kötelező karantén kérdéséről, ami egy ideje már zajlik a háttérben, az olasz miniszterelnök egyértelműen nyomatékosította az álláspontját, hogy a vita melyik oldalán áll: az uniós szabad mozgás pártján.
Arról nem tett említést Giuseppe Conte miniszterelnök, mit fognak lépni abban az esetben, ha a fertőzési ráta megint elindul felfelé, viszont azt kijelentette, hogy olyan helyzetbe kerültek, amiben el kell fogadni a kockázatot, és már nem lehet addig várni, ameddig a védőoltást elő nem állítják.
Világviszonyatban nézve tegnap volt az egyik legsúlyosabb nap a koronavírus kezdete óta: