Korábbi lezárásokkal elkerülhették volna a koronavírus-halálesetek felét az Egyesült Államokban
A Columbia Egyetem modelljéből kiderült, hogy túl későn reagáltak a helyi hatóságok a koronavírus-járványra.
Ha mindössze egy héttel korábban alkalmazták volna a közösségi távolságtartásra vonatkozó szigorításokat, akkor a fertőzöttek és az elhunytak száma 50%-a lenne a mostaninak.
Ha már két héttel hamarabb eszközölték volna az óvintézkedéseket, akkor az összes eset 82%-át előzhették volna meg, halálesetek szempontjából pedig 84% lenne ugyanez az arány.
A kutatást vezető epidemiológius, Jeggrey Shaman a MedRxiv portálnak azt nyilatkozta, hogy
„A tanulmányunk hangsúlyozza a korai közbeavatkozás és az agresszív reakció fontosságát a COVID-19 pandémia megfékezésében.”
Az első amerikai koronavírus-beteget január végén azonosították. Egészen március közepéig kellett arra várni, hogy Trump kabinetje figyelmeztesse a lakosságot és korlátozza az utazásokat, valamint buzdítsa az állampolgárokat a tömeges csoportosulások elkerülésére.
A kutatás egy járványtani modellre épült, amelyet a március 15. és május 3. közötti időszakot vizsgálva készítettek. Azt akarták megtudni, mi lett volna az optimális reakcióidő a pandémiára.
Május végére mind az 50 államban lazítottak a szabályozásokon. A szakemberek azt javasolják a kormányzóknak és a helyi illetékeseknek, hogy esetleges újrafertőződések esetén a lehető leggyorsabban vezessék be majd a korlátozásokat.
A tengerentúlon valóban súlyos a helyzet: