Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Japán orvosok végrehajtották a világ első élő donoros tüdőtranszplantációját egy koronavírusos betegen

Egy japán nő, akinek tüdejét súlyosan károsította a koronavírus-fertőzés most az első ember a világon, aki élő donorral esik át a tüdőtranszplantáción.

...svg content...Fotó: Unsplash/National Cancer Institute
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A kiotói egyetemi kórház közleménye szerint a nőt egy 30 fős orvosi csoport felügyelte szerdán, aki egy 11 órás műtéten esett át, amelynek során férjétől és fiától vett tüdőszövetet ültették át szervezetébe.

A koronavírus egyes betegeknél köztudottan súlyos tüdőkárosodást okoz, s már nem is egy alkalommal volt arra példa, hogy a páciensek tüdőtranszplantáción estek át, ugyanis a fertőzés olyan komolyan megtámadta a szöveteket, hogy a beavatkozás nélkül nem élték volna túl – írja a CNN. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A mostani műtét azonban más: a kiotói orvosok voltak az elsők, akik élő donoroktól vett szöveteket ültettek be a beavatkozás során, egy koronavírusos betegnek. Az egyik műtőorvos úgy nyilatkozott a transzplantáció után: „most megmutattuk, hogy van lehetőség arra, hogy élő donoroktól vett szöveteket ültessünk át egy másik betegbe”.

A páciens tavaly év végén fertőződött meg a vírussal, és hosszú hónapokat töltött lelegeztetőgépen, mely tulajdonképpen egy mesterséges tüdőként funkcionált. A koronavírus-fertőzés azonban annyi kárt okozott a szervezetében, hogy a tüdeje egyáltalán nem volt képes ellátni feladatát, ezért ahhoz, hogy túlélje szükségesnek ítélték a tüdőtranszplantációt.

A páciens férje és gyermeke is felajánlotta, hogy adományoznak a nőnek tüdejükből, miután Japánban még mindig elég ritka, hogy olyan betegekből ültetnek át szerveket más páciensekbe, akik már biztosan nem fognak felépülni a jövőben súlyos betegségeik miatt.

A hírek szerint az apuka és a gyermek is stabil állapotban vannak, a nő pedig intenzív osztályon marad, míg állapota nem stabilizálódik, ám az orvosok szerint akár már két hónap múlva elhagyhatja a kórházat.

Tavaly júniusban amerikai sebészek hajtottak végre két sikeres tüdőtranszplantációt egy koronavírus-fertőzött betegen, mely vélhetően az első ilyen jellegű műtét volt az Egyesült Államokban. A múlt hónapban pedig szintén amerikai sebészek fejezték be azt az átültetést, melynek során egy koronavírus-fertőzésből felépült donor tüdejét használták fel, hogy segítsenek egy 60 éves nőn, akinek tüdejét súlyosan károsította a fertőzés.